لینک کوتاه مطلب : https://hsgar.com/?p=5827

هوش مصنوعی ماشین مسابقه ای سونی رقبای انسانی خود را با خوب بودن (و سریع) نابود کرد.

اما سونی خیلی زود فهمید که سرعت به تنهایی برای برنده شدن GT Sophy کافی نیست. این برنامه از تمام رانندگان انسانی در یک مسیر خالی پیشی گرفت و زمان دورهای فوق بشری را در سه دوره مجازی مختلف تنظیم کرد. با این حال، زمانی که سونی GT Sophy را در یک مسابقه با چندین راننده انسانی آزمایش کرد، جایی که به هوش و سرعت نیاز است، GT Sophy شکست خورد. این برنامه گاهی بسیار تهاجمی بود و برای رانندگی بی‌احتیاطی جریمه‌هایی در نظر می‌گرفت، و در بعضی مواقع خیلی ترسو بود و در مواقعی که نیازی نداشت جای خود را می‌داد.

سونی دوباره گروه‌بندی کرد، هوش مصنوعی خود را دوباره آموزش داد و در ماه اکتبر مسابقه‌ای را ترتیب داد. این بار GT Sophy به راحتی برنده شد. چه چیزی باعث تفاوت شد؟ درست است که سونی با یک شبکه عصبی بزرگتر بازگشته است و به برنامه‌اش قابلیت‌های بیشتری می‌دهد تا از آن استفاده کند. اما در نهایت، تفاوت در دادن چیزی به GT Sophy بود که پیتر وورمن، رئیس هوش مصنوعی سونی آمریکا، آن را «آداب معاشرت» می‌نامد: توانایی متعادل کردن پرخاشگری و ترسو بودن آن، انتخاب مناسب‌ترین رفتار برای موقعیت موجود.

این همان چیزی است که GT Sophy را فراتر از Gran Turismo مرتبط می کند. وورمن می‌گوید آداب معاشرت بین رانندگان در یک مسیر، نمونه‌ای خاص از نوع رفتار پویا و آگاه از زمینه است که انتظار می‌رود روبات‌ها هنگام تعامل با مردم داشته باشند.

آگاهی از اینکه چه زمانی باید ریسک کرد و چه زمانی ایمن بود، برای هوش مصنوعی مفید است که در تعامل با افراد بهتر است، چه در طبقه تولید، چه در ربات‌های خانگی یا در ماشین‌های بدون راننده.

ورمن می‌گوید: «من فکر نمی‌کنم که ما هنوز اصول کلی در مورد نحوه برخورد با هنجارهای انسانی را که باید به آنها احترام بگذاریم، یاد نگرفته باشیم. “اما این یک شروع است و امیدوارم به طور کلی بینشی در مورد این مشکل به ما بدهد.”

تغییر دهنده ی بازی

GT Sophy جدیدترین سیستم از سری سیستم‌های هوش مصنوعی است که در بازی‌های مختلف، از شطرنج و Go گرفته تا بازی‌های ویدیویی مانند Starcraft و DOTA، بهترین بازیکنان انسانی جهان را شکست داده است. اما Gran Turismo نوع جدیدی از چالش را به سونی پیشنهاد کرد. برخلاف بازی‌های دیگر، به‌ویژه بازی‌هایی که مبتنی بر نوبت هستند، Gran Turismo از بهترین بازیکنان خود می‌خواهد تا یک وسیله نقلیه را در حد امکان فیزیکی، در زمان واقعی و در نزدیکی سایر بازیکنان که همگی سعی در انجام همین کار دارند، کنترل کنند.

لینک منبع

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.