لینک کوتاه مطلب : https://hsgar.com/?p=5821

چرا بلوتوث پس از دو دهه همچنان یک فناوری “غیر معمول دردناک” است؟

تحقیقات ABI برآوردها که امسال 5 میلیارد دستگاه مجهز به بلوتوث برای مصرف کنندگان ارسال خواهد شد که انتظار می رود این رقم تا سال 2026 به 7 میلیارد برسد. بلوتوث در حال حاضر در همه چیز از تلفن های هوشمند گرفته تا یخچال و لامپ وجود دارد و به تعداد فزاینده ای از محصولات اجازه می دهد به طور یکپارچه به یکدیگر متصل شوند. – گاهی.

علیرغم فراگیر بودن آن، این فناوری همچنان مستعد مشکلات ایجاد سردرد است، خواه این مشکل برای راه اندازی یک دستگاه جدید برای اتصال، تغییر هدفون بین دستگاه ها و یا دور بودن بیش از حد از محدوده برای اتصال باشد.

کریس هریسون، استاد تعامل انسان و کامپیوتر در دانشگاه کارنگی ملون، می‌گوید: «من رابطه بسیار عشق و نفرت با بلوتوث دارم. زیرا زمانی که کار می کند، شگفت انگیز است، و زمانی که این کار را نمی کند، می خواهید موهای خود را کنده کنید.

او گفت: «وعده این بود که آن را تا حد امکان بدون درز و آسان کنیم. متأسفانه بلوتوث هرگز به آنجا نرسید.

دلایل این امر به پایه و اساس فناوری نسبتا کم هزینه برمی گردد.

ظهور بلوتوث

گفته می شود که بلوتوث نام خود را از a قرض گرفته است قرن نهم پادشاه اسکاندیناوی، هارالد “دندان آبی” گورمسون، که به خاطر دندان مرده آبی مایل به خاکستری و همچنین برای اتحاد دانمارک و نروژ در سال 958 پس از میلاد مشهور بود. برنامه نویسان اولیه “Bluetooth” را به عنوان یک نام رمز برای فناوری بی سیم خود که دستگاه های محلی را به هم متصل می کند، انتخاب کردند و در نهایت گیر کرد.

هریسون گفت، این فناوری از وای فای به دلیل “کوتاه برد بودن ذاتا” متمایز شد. امروزه هنوز هم وجود دارد که بسیاری از مصرف کنندگان در تلفن های خود به گزینه های بلوتوث عادت کرده اند و بلندگوهای قابل حمل با قدرت کمتری کار می کنند و فقط می توانند در فواصل محدود به آن متصل شوند.

سیگنال‌های بلوتوث از طریق امواج هوایی بدون مجوز عبور می‌کنند، که در واقع برای استفاده عموم برای همه باز است، برخلاف امواج هوایی خصوصی‌شده که توسط شرکت‌هایی مانند AT&T یا Verizon کنترل می‌شوند. این ممکن است توسعه و پذیرش گسترده‌تر آن را تسهیل کرده باشد، اما هزینه‌ای داشت.

بلوتوث باید با انبوهی از محصولات دیگر با استفاده از باندهای طیف غیرمجاز مانند مانیتور کودک، کنترل تلویزیون و غیره به اشتراک گذاشته و با آنها رقابت کند. این ممکن است تداخل ایجاد کند که می تواند کارایی بلوتوث شما را مختل کند.

هریسون دلایل دیگری را ذکر می کند که چرا بلوتوث می تواند به طور غیرمعمول دردناک باشد، از جمله مشکلات امنیت سایبری که می تواند هنگام انتقال داده ها به صورت بی سیم ایجاد شود.

به عنوان مثال، اگر یک بلندگوی بلوتوث را در ساختمان آپارتمانی خود در نیویورک راه‌اندازی کنید، نمی‌خواهید فقط کسی در شعاع 50 فوتی بتواند به آن متصل شود. هریسون گفت، اما سازندگان هرگز روی یک فرآیند یکپارچه “حالت کشف” قرار نگرفتند.

وی افزود: “گاهی اوقات دستگاه به طور خودکار راه اندازی می شود و در این حالت “آماده جفت شدن هستم” قرار می گیرد. “گاهی اوقات باید روی نوعی توالی بیگانه کلیک کنید تا دستگاه به این حالت خاص برسد.”

بیش از آن، چندین آژانس دولتی ایالات متحده به مصرف کنندگان توصیه کرده اند که استفاده از بلوتوث خطرات آسیب پذیری دستگاه های آنها را در برابر خطرات امنیت سایبری دارد. کمیسیون ارتباطات فدرال هشدار داده است که مانند اتصالات Wi-Fi، “بلوتوث می تواند اطلاعات شخصی شما را در معرض خطر قرار دهد اگر مراقب نباشید.”

گفته می شود حداقل یکی از مقامات بلندپایه دولتی یک شکاک به بلوتوث است: معاون رئیس جمهور کامالا هریس. در ویدیوی پربیننده هریس در حال تبریک به رئیس جمهور منتخب جو بایدن پس از انتخابات (“ما این کار را کردیم، جو!“)، او را می توان دید که دسته ای از هدفون های سیمی را در دستانش گرفته است. به گفته پولیتیکو، هریس “از مدت ها پیش احساس می کرد که هدفون های بلوتوث یک خطر امنیتی هستند.”

اما کسب و کارها و مصرف کنندگان همچنان از بلوتوث استقبال می کنند. اپل، شاید برجسته‌ترین آن، درگاه‌های هدفون سنتی را کنار گذاشت و هدفون‌های بی‌سیم محبوب خود با بلوتوث، AirPods را معرفی کرد. دیگر شرکت های فناوری از آن زمان محصولات مشابهی را عرضه کرده اند.

به گفته هریسون، برخی از علاقه‌مندان به صدا، آن دسته از افرادی که «از اینکه Spotify به اندازه کافی با کیفیت نیست شکایت می‌کنند»، به دلایل کیفیت صدا از پذیرفتن دنیای هدفون‌های بلوتوث خودداری می‌کنند.

هریسون علیرغم ایرادات آن، تقاضا برای بلوتوث رو به کاهش نمی بیند و اعتراف می کند که خودش به طور یکپارچه از آن استفاده می کند – در حدود 70 درصد مواقع.

هریسون گفت: «بلوتوث هنوز اوج خود را ندیده است.» و پیش‌بینی استفاده گسترده از اینترنت اشیا یا دستگاه‌های هوشمند، همکاری در فاصله نزدیک تنها به رشد آن می‌افزاید. “بلوتوث چسبی خواهد بود که همه آن را به هم متصل می کند.”لینک منبع

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.