لینک کوتاه مطلب : https://hsgar.com/?p=5863

آرشیو اینترنت به دنبال قضاوت خلاصه در دعوای حقوقی فدرال است که توسط شرکت های ناشر ارائه شده است

آرشیو اینترنت از یک قاضی فدرال خواسته است که به نفع ما حکم کند و به یک دعوی رادیکال که توسط چهار شرکت انتشاراتی بزرگ با هدف جرم انگاری امانت دادن به کتابخانه ها تنظیم شده، پایان دهد.

را پیشنهاد برای قضاوت اجمالی، روز پنجشنبه توسط بنیاد مرز الکترونیکی (EFF) و Durie Tangri LLP در دادگاه منطقه ای ایالات متحده برای منطقه جنوبی نیویورک ثبت شد. توضیح می دهد که برنامه امانت دیجیتال کنترل شده (CDL) ما یک استفاده منصفانه قانونی است که از امانت دهی کتابخانه سنتی در دنیای دیجیتال محافظت می کند.

خلاصه توضیح می دهد که چگونه آرشیو اینترنت اهداف قانون کپی رایت را با افزایش دسترسی عمومی به دانش و تسهیل ایجاد آثار خلاقانه و علمی جدید پیش می برد. وام‌دهی دیجیتال آرشیو اینترنت یک پنی از درآمد ناشران را خرج نکرده است. در واقع، شواهد عینی نشان می‌دهد که وام‌دهی دیجیتال آرشیو به بازار کتاب آسیبی نمی‌زند و نخواهد بود.

اوایل امروز، ما میزبان یک کنفرانس مطبوعاتی با ذینفعان این شکایت و کتابداران و پدیدآورندگانی بودیم که از نتیجه آن متاثر خواهند شد، از جمله:

«آیا باید کتابخانه‌ها را از مالکیت و امانت دادن کتاب منع کنیم؟ بروستر کاله، بنیانگذار آرشیو اینترنت و کتابدار دیجیتال گفت: نه. ما به کتابخانه‌ها نیاز داریم که مستقل و قوی باشند، اکنون بیش از هر زمان دیگری، در زمان اطلاعات نادرست و چالش‌های دموکراسی. به همین دلیل است که ما از حقوق کتابخانه‌ها برای خدمت به مراجعان خود در جایی که هستند، به صورت آنلاین دفاع می‌کنیم.»

از طریق CDL، آرشیو اینترنت و سایر کتابخانه‌ها، اسکن‌های دیجیتالی از کتاب‌های چاپی موجود در مجموعه‌های ما را، مشروط به کنترل‌های فنی دقیق، می‌سازند و به امانت می‌دهند. هر کتابی که از طریق CDL امانت داده شده است قبلاً خریداری و پرداخت شده است، بنابراین نویسندگان و ناشران قبلاً به طور کامل برای آن کتاب ها غرامت دریافت کرده اند. با این وجود، ناشران Hachette، HarperCollins، Wiley، و Penguin Random House در سال 2020 از آرشیو شکایت کردند و ادعا کردند که CDL حق چاپ آنها را نقض می کند.

ناشران به دنبال محافظت از آسیب به حقوق موجود خود نیستند. کورین مک شری، مدیر حقوقی EFF گفت: آنها به دنبال حق جدیدی هستند که با قانون کپی رایت آمریکا بیگانه است: حق کنترل اینکه چگونه کتابخانه ها می توانند کتاب های خود را به امانت بدهند. «آنها نباید موفق شوند. آرشیو اینترنت و صدها کتابخانه و آرشیو که از آن پشتیبانی می کنند دزد یا دزد نیستند. آنها کتابدارانی هستند که می‌کوشند به صورت آنلاین به مشتریان خود خدمت کنند، درست همانطور که قرن‌ها در دنیای آجر و آجر انجام داده‌اند. قانون کپی رایت مانعی بر سر راه حق کتابخانه برای امانت دادن کتاب‌های خود به مراجعینش نیست.»

نویسندگان و کتابداران در حمایت از آرشیو اینترنت صحبت می کنند

نویسنده تام اسکوکا گفت: «در جریان همه‌گیر آنتروپی، آرشیو اینترنت مقداری نظم و ماندگاری را برای دانش به ارمغان می‌آورد. «بایگانی پس از طول عمر معمول در گردش یک قطعه نوشته – یا از طول عمر کل انتشارات – آن را حفظ و نگهداری می کند.»

بنجامین ساراکو، کتابدار دانشکده تحقیقات و خدمات دیجیتال در یک کتابخانه دانشگاهی پزشکی و بیمارستانی در نیو گفت: «روش کتابخانه برای امانت‌دهی دیجیتالی کنترل‌شده یک راه نجات در آغاز همه‌گیری بود و از آن زمان به یک خدمات ضروری و یک کالای عمومی تبدیل شده است. پیراهن ورزشی. «اگر ناشران در تعقیب خود برای بستن کتابخانه امانت‌دهی آرشیو اینترنت و جلوگیری از اجرای امانت‌دهی دیجیتالی کنترل‌شده توسط همه کتابخانه‌ها موفق باشند، کتابخانه‌ها از همه گونه‌ها و جوامعی که به آنها خدمت می‌کنند آسیب خواهند دید.»

لینک منبع

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.