لینک کوتاه مطلب : https://hsgar.com/?p=6018

پروانه شهریار اکنون در خطر انقراض است – این پروانه در لیست قرمز IUCN قرار گرفت

پروانه شهریار که به دلیل مهاجرت‌های ۴۰۰۰ کیلومتری در قاره آمریکا شناخته شده است، اکنون در لیست قرمز IUVN به عنوان گونه‌ای که به وسیله تغییرات آب و هوا و نابودی زیستگاه تهدید می‌شود و در خطر انقراض قرار دارد وارد شد.  همه گونه‌های ماهیان خاویاری که آن‌ها نیز مهاجر هستند و بین آمریکای شمالی و جنوبی مهاجرت می‌کنند نیز به دلیل سدسازی‌ها و شکارهای بی‌رویه در خطر انقراض هستند.

 فهرست قرمز IUCN اکنون شامل 147517 گونه است که از این تعداد 41459 گونه در معرض انقراض هستند.

“به روز رسانی لیست قرمز امروز شکنندگی شگفتی های طبیعت، مانند منظره منحصر به فرد پروانه های شهریار را که در هزاران کیلومتر مهاجرت می کنند، برجسته می کند.” گفت دکتر برونو اوبرل، مدیر کل IUCN. برای حفظ تنوع غنی طبیعت، ما به مناطق حفاظت‌شده و حفاظت‌شده مؤثر و منصفانه در کنار اقدام قاطع برای مقابله با تغییرات آب و هوا و احیای اکوسیستم‌ها نیاز داریم. به نوبه خود، جحفظ تنوع زیستی با ارائه خدمات ضروری مانند غذا، آب و مشاغل پایدار از جوامع حمایت می کند.

در معرض خطر پروانه شهریار مهاجر زیرگونه ای از پروانه سلطنتی است (داناوس پلکسیپوس). جمعیت بومی که به دلیل مهاجرت از مکزیک و کالیفرنیا در زمستان به مناطق تولید مثل تابستان در سراسر ایالات متحده و کانادا شناخته شده است، طی دهه گذشته بین 22 تا 72 درصد کاهش یافته است. قطع درختان و جنگل‌زدایی قانونی و غیرقانونی برای ایجاد فضایی برای کشاورزی و توسعه شهری، مناطق قابل توجهی از پناهگاه زمستانی پروانه‌ها را در مکزیک و کالیفرنیا از بین برده است، در حالی که آفت‌کش‌ها و علف‌کش‌های مورد استفاده در کشاورزی فشرده در سراسر محدوده، پروانه‌ها و علف‌های هرز، گیاه میزبان را از بین می‌برند. لارو پروانه سلطنتی تغذیه می کند.

تغییرات آب و هوایی به طور قابل توجهی بر پروانه سلطنتی مهاجر تأثیر گذاشته است و یک تهدید به سرعت در حال رشد است. خشکسالی رشد علف شیر را محدود می‌کند و دفعات آتش‌سوزی‌های فاجعه‌بار را افزایش می‌دهد، افراط‌های دما باعث مهاجرت زودهنگام قبل از در دسترس شدن شیره می‌شود، در حالی که هوای سخت میلیون‌ها پروانه را کشته است.

جمعیت غرب در معرض بیشترین خطر انقراض قرار دارد و به طور تخمینی 99.9 درصد کاهش یافته است، از 10 میلیون به 1914 پروانه بین سال های 1980 و 2021. جمعیت بزرگتر شرق نیز از سال 1996 تا 2014 به میزان 84 درصد کاهش یافته است. نگرانی همچنان ادامه دارد. به اینکه آیا پروانه های کافی برای حفظ جمعیت و جلوگیری از انقراض زنده می مانند یا خیر.

تماشای پروانه های پادشاه و مهاجرت خارق العاده آنها در لبه سقوط دشوار است، اما نشانه هایی از امید وجود دارد. افراد و سازمان های زیادی گرد هم آمده اند تا از این پروانه و زیستگاه های آن محافظت کنند. از کاشت علف شیر بومی و کاهش استفاده از آفت کش ها گرفته تا حمایت از حفاظت از مکان های زمستان گذرانی و کمک به علم جامعه، همه ما در حصول اطمینان از بهبود کامل این حشره نمادین نقش داریم.” گفت آنا واکر، عضو گروه متخصص پروانه و پروانه IUCN SSC و مسئول بقای گونه ها در انجمن پارک زیستی نیومکزیکو، که ارزیابی پروانه پادشاه را رهبری کرد.

را ارزیابی مجدد ماهیان خاویاری جهانی که امروز منتشر شد نشان می دهد که 100 درصد از 26 گونه باقیمانده ماهیان خاویاری جهان اکنون در معرض خطر انقراض قرار دارند که این رقم در سال 2009 85 درصد بود. ماهیان خاویاری یانگ تسه (Acipenser dabryanus) از وضعیت بحرانی به انقراض در طبیعت منتقل شده است، 17 گونه در حال حاضر در معرض خطر بحرانی، سه گونه در خطر انقراض و پنج گونه در لیست قرمز IUCN آسیب پذیر هستند. ارزیابی مجدد همچنین انقراض ماهی پارویی چینی را تایید کرده است.Psephurus gladius).

به دلیل اندازه خود، با بلوگا در معرض خطر انقراض (هوسو هوسوماهیان خاویاری که تا هشت متر و 1700 کیلوگرم رشد می‌کنند، قرن‌هاست که برای گوشت و خاویار خود بیش از حد صید می‌شوند. شکار غیرقانونی علیرغم اینکه تحت قوانین بین المللی محافظت می شود، همچنان بیش از نیمی از این گونه ها را تحت تاثیر قرار می دهد. اجرای قوی تر مقررات در مورد فروش غیرقانونی گوشت ماهیان خاویاری و خاویار برای جلوگیری از کاهش بیشتر ضروری است. سدها بر تمامی گونه‌های ماهیان خاویاری که به مکان‌های تکثیر خود مهاجرت می‌کنند، تأثیر می‌گذارد، در حالی که گرم شدن رودخانه‌ها به دلیل تغییرات آب و هوایی، تولیدمثل ماهیان خاویاری را مختل می‌کند. احیای اکوسیستم آب شیرین و ساخت گذرگاه‌های موثر ماهی، همراه با ذخیره‌سازی مجدد، که قبلاً برای گونه‌هایی مانند ماهیان خاویاری در معرض خطر انقراض آدریاتیک مؤثر بوده است.Acipenser naccarii) اقدامات کلیدی برای حمایت از بقای طولانی مدت ماهیان خاویاری جهان هستند.

را ببر با ارقام جدید نشان می دهد که در حال حاضر بین 3726 تا 5578 ببر در جهان وحشی وجود دارد، مورد ارزیابی مجدد قرار گرفته است. افزایش 40 درصدی از آخرین ارزیابی ببر در سال 2015، نتیجه بهبود در نظارت است، که نشان می‌دهد تعداد ببرها بیش از آنچه قبلا تصور می‌شد وجود دارد و به نظر می‌رسد تعداد ببرها در سطح جهان ثابت یا در حال افزایش است. در حالی که این ارزیابی مجدد تایید می‌کند که ببر در فهرست قرمز IUCN در خطر انقراض باقی مانده است، روند جمعیت نشان می‌دهد که پروژه‌هایی مانند برنامه حفاظت از زیستگاه ببرهای یکپارچه IUCN موفق بوده و تا زمانی که تلاش‌های حفاظتی ادامه دارد، امکان بازیابی وجود دارد.

تهدیدهای عمده شامل شکار غیرقانونی ببرها، شکار غیرقانونی و شکار طعمه آنها و تکه تکه شدن و تخریب زیستگاه به دلیل فشارهای فزاینده کشاورزی و سکونت انسانی است. گسترش و اتصال مناطق حفاظت شده، اطمینان از مدیریت موثر آنها، و همکاری با جوامع محلی ساکن در زیستگاه های ببر و اطراف آن، برای حفاظت از گونه حیاتی است.

نقل قول های حمایتی

ما از شبکه کارشناسان IUCN برای ارزیابی های پیشرفته و کمک آنها در توسعه فهرست بررسی CITES Dalbergia در هماهنگی با باغ گیاه شناسی سلطنتی، کیو سپاسگزاریم. علم زیربنای تصمیماتی است که CITES می گیرد، و از طریق این مشارکت های استراتژیک است که ما می توانیم پیشرفت کنیم و به کمک قابل توجهی در حفاظت طولانی مدت چوب های رز از جنس Dalbergia و دیگر گونه های جنگلی کلیدی ادامه دهیم.” گفت ایون هیگوئرو، دبیر کل CITES.

تعداد کمی از گونه‌ها ترس و شگفتی را برانگیخته می‌کنند که پروانه پادشاه مهاجر فرمان می‌دهد،” گفت دکتر Sean T. O’Brien، رئیس و مدیر عامل Nature Serve. اگرچه تلاش‌ها برای حفاظت از این گونه دلگرم‌کننده است، اما هنوز برای اطمینان از بقای طولانی‌مدت آن نیاز است. هرگز زمان اضطراری برای جمع آوری داده ها، مانند آنچه توسط شبکه NatureServe، در مورد تنوع زیستی کشور ما ارائه شده، وجود نداشته است.

تنوع گونه های آب شیرین زیربنای سلامت اکوسیستم های آب شیرین ما و سیاره ما به عنوان یک کل است.” گفت هارمونی پاتریسیو، پاسخ: مدیر حفاظت از ماهی های آب شیرین وحشی. “اخباری که امروز در مورد وضعیت ماهیان خاویاری جهان منتشر می شود باید به عنوان یک هشدار قرمز در مورد کاهش سلامت دریاچه ها و رودخانه هایی که ماهیان خاویاری در آن زندگی می کنند عمل کند. Re:wild مفتخر است که از طریق Synchronicity Earth کار می کند. سول در مورد تقویت فوری حفاظت از گونه های آب شیرین در سراسر جهان، به نفع تمام حیات روی زمین.

قدیمی ترین بلوگای گزارش شده 118 ساله بود. آنها با طول 2 متر به سن باروری می رسند که حدود یک چهارم حداکثر اندازه خود است. تهدید اصلی این ماهی های مهاجر غول پیکر استثمار بیش از حد است. اکوسیستم های آب شیرین یکی از در معرض خطرترین ها در جهان هستند، زیرا ما نه تنها از آب برای نوشیدن، تمیز کردن، آبیاری و ماهیگیری استفاده می کنیم، بلکه برای دفع زباله های خود نیز استفاده می کنیم. افول پادشاهان نیز مشابه است. اگرچه آنها مستقیماً توسط انسان استفاده نمی شوند، اما تهدیدات آنها غیرمتمرکز، پراکنده و چندگانه است. با این حال، بازیابی جمعیت ببر به ما نشان می دهد که حل چالش های پیچیده حفاظتی امکان پذیر است و در دسترس ماست. اگرچه ببرها هنوز در خطر انقراض هستند، اما به نظر می رسد جمعیت آنها ثابت است یا در حال افزایش است. ما باید از این موفقیت های حفاظتی درس بگیریم، آنها را با مردم به اشتراک بگذاریم و سرمایه گذاری خود را در اقدامات حفاظتی مبتنی بر شواهد افزایش دهیم.” گفت دکتر جان پل رودریگز، رئیس کمیسیون بقای گونه های IUCN.

دیدن یکی از شناخته شده ترین گونه های پروانه جهان، با رفتارهای مهاجرتی قابل توجه و اهمیت فرهنگی محلی، در معرض خطر انقراض است. ارزیابی‌هایی از این دست، پایه‌های اقدامات حفاظتی را در اختیار ما قرار می‌دهند تا بتوانیم از یک گونه محافظت کنیم و از تلفات بیشتر جلوگیری کنیم.سوفی لجر، محقق واحد شاخص‌ها و ارزیابی‌های ZSL (انجمن جانورشناسی لندن) و عضو گروه متخصص پروانه و پروانه IUCN SSC گفت. اینجا در ZSL، ما با کارشناسان جهانی همکاری می کنیم تا وضعیت طیف گسترده ای از گونه ها، از جمله پروانه ها را روشن کنیم. با توجه به بحران کنونی تنوع زیستی جهانی، بسیار مهم است که قبل از اینکه خیلی دیر شود، کشف کنیم که چه اتفاقی در مورد گونه‌های متنوع و از نظر عملکردی مهم مانند اینها می‌افتد.

لینک منبع

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.