لینک کوتاه مطلب : https://hsgar.com/?p=6053

برای اولین بار در چهار دهه گذشته، رودخانه ریو گرانده در مکزیک خشک شد

برای اولین بار در 40 سال گذشته  ریو گرانده نیومکزیکو “شکست” – دیگر جریان ندارد – در چیزی که ما آن را “دسترسی آلبوکرکی” می نامیم.

رودخانه نه با یک انفجار، بلکه با ناله ای گل آلود و طلوع سحرگاه پرندگان بیدار خشک می شود.

علم مرگ یک رودخانه را تماشا می کند – گیج USGS در ریو گرانده در مرکزی در آلبوکرکی

رودخانه ای که در شهر می گذرد در طول هفته در حال فروریختن است. هنگامی که جریان در پل خیابان مرکزی به 50 cfs در چهارشنبه کاهش یافت، من یک خط تیراندازی بعد از شام را برای نگاه کردن انجام دادم. پس از دریافت خبر از طریق یکی از دوستانم که دیروز در یک تماس توجیهی بود که خشک شدن در حال حاضر “قریب الوقوع” است، زود از خواب بیدار شدم، دوچرخه را در سوبارو سوار کردم و به سمت دره جنوبی حرکت کردم.

رودخانه‌ها از پایین دست به بالا خشک می‌شوند، و من قبلاً مسیری را در میان بیشه‌های بید پشت مدرسه راهنمایی هریسون جستجو کرده بودم، می‌دانستم که خشک شدن از آنجا شروع می‌شود. در پایین دست از آن نقطه، ریو گرانده استراحت می کند – 75 cfs از کارخانه تصفیه فاضلاب آلبوکرکی، روشی عجیب برای جوان کردن یک جریان در حال مرگ.

بهترین حدس من بر اساس سنج ها این است که “خشک شدن” مدتی دیروز اتفاق افتاد. این یک کلمه عجیب است، زیرا هنوز هم یک آشغال پفکی دوست داشتنی از گل است. اما دیگر آبی از یک گودال به حوضچه دیگر جریان ندارد. خبر رسمی امروز صبح این است که نیم مایل خشک کردن وجود دارد، که باعث می شود کشش خشک از جایی در اطراف پل ریو براوو شروع شود (برای مردم محلی که می خواهند خودشان بروند).

“بوسک”، همانطور که ما آن را جنگل ساحلی خود می نامیم، در آنجا دوست داشتنی و ضخیم است، و من مجبور شدم چندین بار دوچرخه سواری کنم تا از طریق مسیرهای شنی و باریک قدیمی که خفه شده با بیدها به آن بید برسم. رودخانه

این بخشی از چیز عجیبی است که در مورد این موضوع وجود دارد، زیرا آنچه من برای اهداف این پست «رودخانه» می‌نامم، در واقع تجلی سطحی یک سیستم هیدرولوژیکی بسیار پیچیده‌تر است، و بخش بزرگی از کاری که اکنون برای آن انجام می‌دهم. کتاب جدید به ما می‌خواهد تا در مورد معنای «رودخانه» به طور گسترده‌تر فکر کنیم.

درختان بید و پنبه سبز و سرسبز بودند. آنها ریشه هایی دارند که به راحتی به یک سفره آب کم عمق، قسمت “زیر جریان” رودخانه نفوذ می کنند. و در جایی که رودخانه زمانی خود به خود در یک دشت سیلابی گسترده پخش می شد، ما اکنون کار را به صورت دستی با شبکه ای از خندق ها و زهکش ها انجام می دهیم که برخی از آنها هنوز صبح امروز آب در آنها وجود دارد. به عنوان مثال، در امتداد سمت شرقی، در حالی که نمای سطحی خود ریو گراند اکنون خشک است، زهکش آلبوکرکی (در اینجا واقعاً اصلی‌ترین آبیاری بیشتر از «زهکش») است. جریان امروز در 120 cfs.

این تابع ارزش های جامعه ماست. ما یک قرن پیش مؤسسه‌ای ایجاد کردیم تا کف دره باتلاقی را تخلیه کنیم و شبکه‌ای از خندق‌های آبیاری را مدیریت کنیم، جایی که رودخانه زمانی به خودی خود جاری می‌شد (کتاب جدید ما را بخوانید! به محض نوشتن آن!)، و طبق برنامه عمل می‌کند. .

حتی با خشک شدن سطح رودخانه، خندق ها نیز در حال خشک شدن هستند. به آبیاری ها اخطار داده شده که در صورت عدم بارندگی، به زودی آبیاری زمین هایشان کم خواهد بود. صاحبان اسب دره جنوبی (بزرگترین مصرف کنندگان مواد آبی در اینجا – منظورم اسب ها) یونجه می خرند. سال بسیار خشکی است، عذاب تغییرات آب و هوایی بر سر برخی از هرج و مرج مدیریت آب ریخته شده است.

و برای اولین بار پس از مدتها، خود رودخانه در اینجا – قسمت بالای زمین و بین طشتها – در حال خشک شدن است.

یادداشتی در مورد اینکه چقدر از این اتفاق در اینجا گذشته است.

خط استانداردی که همه ما از آن استفاده کرده‌ایم این است که این اولین بار است که از سال 1983 رودخانه در آلبوکرکی خشک می‌شود.

من این را بارها شنیده ام که دوستان مدیر آبم گفته اند، اما من تعقیب نکرده ام که چگونه این را می دانیم.

چیزی که من با اطمینان می دانم این است که خشک کردن، که زمانی در این محدوده رودخانه بسیار رایج تر بود، به دلیل شیوه مدیریت آبیاری در روزهای قدیم (کل رودخانه را منحرف کنید، خندق ها را پر کنید، هر زمان که می خواهید آبیاری کنید) نادر بوده است. از اواخر دهه 1970.

در اینجا نموداری از روزهای خشک شدن در گیج خیابان مرکزی آمده است، جایی که ما رکوردهایی به اواسط دهه 1960 داریم:

خشک کردن ریوگرانده

لینک منبع

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.