لینک کوتاه مطلب : https://hsgar.com/?p=6050

اسپیس ایکس به تازگی رکورد پرتاب Falcon 9 سالانه خود را شکست

بعدازظهر امروز، SpaceX سی و دومین ماموریت Falcon 9 خود را در سال 2022 با موفقیت پرتاب کرد و رسماً رکورد خود را برای پرتاب مداری انجام شده در یک سال شکست. و از آنجایی که فقط جولای است، هنوز سال زیادی برای بالا بردن این رکورد باقی مانده است.

SpaceX به طور پیوسته سرعت پرتاب خود را هر ساله افزایش می دهد – جدا از افت در سال 2019. برای سال 2021، این شرکت 31 پرتاب انجام داد، بیشترین میزانی که تا به حال انجام داده بود، که همچنین SpaceX را به پرکارترین ارائه دهنده پرتاب آمریکایی تبدیل کرد.

در آغاز سال 2022، اسپیس ایکس یک هدف فوق‌العاده جاه‌طلبانه برای پرتاب 52 ماموریت در طول سال تعیین کرد. این عدد توسط یک پانل مشاوره ایمنی ناسا در ژانویه فاش شد، با یک کلمه احتیاطی مبنی بر اینکه اسپیس ایکس همچنان باید برای حفظ ایمنی در میان سرعت افزایش یافته تلاش کند. سندی مگنوس، فضانورد سابق ناسا و عضو هیئت مشاوره ایمنی هوافضای ناسا در جلسه ژانویه گفت: «ناسا و اسپیس ایکس در طول سال 2022 باید مراقب باشند که قربانی موفقیت خود نشوند.

اما تاکنون، اسپیس ایکس به برنامه خود پایبند بوده و امسال چیزی جز ماموریت‌های بی‌وقفه نداشته است. از قضا، اسپیس ایکس در ابتدا امیدوار بود ماموریت های امروز را در روز پنج شنبه پرتاب کند، اما شمارش معکوس را اندکی پس از سقط در کمتر از یک دقیقه قبل از پرواز متوقف کرد. این یک سقط نادر برای اسپیس ایکس بود که به دلیل یک مشکل فنی چندین ماه است که شمارش معکوس را کوتاه نکرده است. با این حال، این شرکت امروز پس از یک شمارش معکوس بدون وقفه توانست از زمین خارج شود.

یکی از عوامل کلیدی که اجازه می دهد چنین برنامه شلوغی پرتاب شود این است که در اکثر پرتاب های اسپیس ایکس در سال جاری، اسپیس ایکس به عنوان مشتری خود خدمت می کند. این شرکت از این پرتاب‌ها برای پرتاب کردن صورت فلکی عظیم اینترنت از فضا، Starlink استفاده می‌کند، و دسته‌هایی از حداکثر 53 ماهواره را در یک زمان به ارمغان می‌آورد (اگرچه اعداد از پرتاب به پرتاب متفاوت است). پرواز امروز از پایگاه نیروی فضایی وندنبرگ در کالیفرنیا، 46 ماهواره دیگر استارلینک را به نمایش گذاشت. این شرکت در حال حاضر دارد تقریباً 2600 ماهواره استارلینک در مدار.

حتی بدون پرتاب استارلینک، اسپیس ایکس ماموریت های زیادی برای مشغول نگه داشتن شرکت داشته است. اسپیس ایکس به لطف همکاری خود با ناسا، به صورت دوره‌ای کپسول‌های Dragon – حامل محموله و افراد – را به ایستگاه فضایی بین‌المللی می‌فرستد. این شرکت همچنین ماموریت های حمل و نقل خود را دارد که در آن ماهواره های کوچک مختلف در کنار هم قرار می گیرند و در طی یک ماموریت مستقر می شوند. همه اینها، علاوه بر مشتریان تجاری اسپیس ایکس و پرتاب‌ها برای وزارت دفاع، یک مانیفست شلوغ ایجاد می‌کند.

تقریباً تمام موشک‌های فالکون 9 اسپیس ایکس که امسال پرتاب شده‌اند، وسایل نقلیه‌ای بوده‌اند که قبلاً پرواز کرده‌اند، زیرا این شرکت همچنان به فرود و استفاده مجدد از موشک‌های خود تسلط دارد. SpaceX همچنین به طور انحصاری در نسخه Block 5 Falcon 9 خود پرواز می کند که برای استفاده مجدد بهینه شده است. موشک امروزی پس از برخاستن با موفقیت بر روی یکی از کشتی‌های بدون سرنشین اسپیس ایکس فرود آمد و صد و بیست و پنجمین فرود کلی موشک فالکون 9 این شرکت را رقم زد.

اکنون که SpaceX رکورد خود را شکسته است، این شرکت همچنان با تمام قوا در حال حرکت است. در حال حاضر ماموریت دیگری برای یکشنبه، 24 ژوئیه، در خارج از فلوریدا برای پرتاب دسته دیگری از ماهواره های Starlink تعیین شده است.

لینک منبع

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.