لینک کوتاه مطلب : https://hsgar.com/?p=6134

سازمان جهانی بهداشت شیوع آبله میمون را یک وضعیت اضطراری بهداشت عمومی اعلام کرد

سازمان جهانی روز شنبه شیوع بی‌سابقه آبله میمون را که در سراسر جهان گسترش یافته است، یک وضعیت اضطراری بهداشت عمومی اعلام کرد، تصمیمی که به آژانس قدرت می‌دهد تا اقدامات بیشتری برای جلوگیری از گسترش این ویروس انجام دهد.

در اقدامی غیرمعمول، تدروس آدهانوم گبریسوس، مدیر کل سازمان جهانی بهداشت، با وجود اینکه کمیته ای متشکل از کارشناسانی که او برای مطالعه این موضوع تشکیل داده بود، نتوانست به اجماع برسد، این اعلامیه را اعلام کرد. همین کمیته فقط یک ماه پیش تشکیل جلسه داد و از اعلام وضعیت اضطراری بهداشت عمومی با نگرانی بین المللی یا PHEIC خودداری کرد.

این بار مدیرکل در توضیح تصمیم خود گفت که این ویروس به سرعت و از طریق روش های جدید انتقال در سراسر جهان گسترش یافته است.

تبلیغات

تدروس گفت: «این شیوعی است که می‌توان با استراتژی‌های درست جلوی آن را گرفت.

آبله میمون فقط در حدود 12 کشور در مرکز و غرب آفریقا بومی است. اما در ماه مه، مقامات بهداشت عمومی در لندن شش مورد را در افرادی گزارش کردند که به کشورهای بومی سفر نکرده بودند. چهار نفر از شش مورد در مردانی بودند که با مردان رابطه جنسی داشتند.

تبلیغات

تعداد مبتلایان در سطح بین‌المللی در هفته‌های بعد افزایش یافته و اکنون به بیش از 16000 مورد در بیش از 75 کشور در سراسر اروپا، آمریکای شمالی و جنوبی، خاورمیانه، بخش‌های جدید آفریقا، آسیای جنوبی و استرالیا رسیده است. ایالات متحده نزدیک به 2900 مورد را ثبت کرده است.

PHEIC (تلفظ آن “جعلی”) به تدروس اختیارات خاصی می دهد، مانند توانایی توصیه به نحوه واکنش کشورها. همچنین می‌تواند هماهنگی جهانی را برای پاسخی یکپارچه‌تر جلب کند. بخشی از این تلاش ممکن است شامل حصول اطمینان از توزیع عادلانه تر واکسن ها و درمان هایی باشد که کمبود دارند.

تا کنون، شیوع این بیماری عمدتاً در میان مردان همجنس‌گرا، دوجنس‌گرا و سایر مردانی که با مردان رابطه جنسی دارند، متمرکز بوده است، و بسیاری از آنها در مردانی که اخیراً چندین شریک جنسی داشته‌اند، رخ داده است. اما مقامات بهداشتی تاکید کرده اند که شیوع این بیماری می تواند به جمعیت های آسیب پذیرتر از جمله زنان باردار، افراد دارای نقص ایمنی و کودکان سرایت کند. و در واقع روز پنجشنبه، محققان هلندی موردی را گزارش کرد در پسری زیر 10 سال که هیچ ارتباط قابل تشخیصی با افراد آلوده دیگر نداشت.

به طور گسترده تر، برخی از کارشناسان ابراز نگرانی کرده اند که ممکن است برای مهار شیوع این بیماری خیلی دیر شده باشد و آبله میمون ها در کشورهای سراسر جهان بومی شود.

عفونت های آبله میمون منجر به ضایعات و بثورات دردناک از جمله وزیکول هایی در کف دست می شود. در حالی که موارد از نظر تاریخی دارای بثورات گسترده بوده اند، موارد در شیوع کنونی عمدتاً شامل افرادی بوده است که فقط چند ضایعه تناسلی یا مقعدی دارند.

ویروس آبله میمون از طریق تماس نزدیک، عمدتاً از طریق تماس مستقیم با ضایعات، لباس‌ها یا ملحفه‌های آلوده یا از طریق قطرات تنفسی پخش می‌شود. تاکنون هیچ مورد مرگ و میر ناشی از این ویروس در ایالات متحده یا اروپا گزارش نشده است، حتی با افزایش تعداد مبتلایان.

لینک منبع

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.