لینک کوتاه مطلب : https://hsgar.com/?p=6220

دو دهه تحقیق در مورد آلزایمر بر اساس تقلب عمدی دو دانشمند بود که میلیاردها دلار و جان میلیون ها انسان از بین برد

ماه گذشته، شرکت دارویی Genentech از اولین آزمایش‌های بالینی داروی کرنزوماب، دارویی که پروتئین‌های آمیلوئید را هدف قرار می‌دهد و پلاک‌های چسبنده در مغز بیماران مبتلا به آلزایمر تشکیل می‌دهد، گزارش داد. این دارو به‌ویژه در مدل‌های حیوانی مؤثر بود و نتایج آزمایش به‌عنوان یکی از امیدوارکننده‌ترین درمان‌ها در سال‌های اخیر مشتاقانه در انتظار بود. کار نکرد. “Crenezumab زوال شناختی را در افرادی که مستعد ابتلا به آلزایمر بودند کند نکرد یا از آن جلوگیری نکرد.”

سال گذشته، سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) استفاده از داروی Aduhelm را تایید کرد، داروی جدیدی از Biogen که این شرکت آنقدر قیمت گذاری کرده است که انتظار می رود افزایش قیمت مدیکر برای همه در آمریکا، حتی کسانی که هرگز به این دارو نیاز ندارند. Aduhelm اولین دارویی بود که تایید شد که با تجمع آن “پلاک های آمیلوئید” در مغز مبارزه می کند. چیزی که تایید داروی 56000 دلاری در هر دوز را بسیار بحث برانگیز می کند این است که اگرچه پلاک ها را کاهش می دهد، اما در واقع آلزایمر را کاهش نمی دهد. در واقع آزمایشات بالینی در سال 2019 تعلیق شدند پس از درمان “بدون فواید بالینی” را نشان داد. (که باعث نشد Biogen به دنبال تایید دارو یا قیمت گذاری نجومی آن باشد.)

در طول دو دهه گذشته، داروهای آلزایمر بیشتر به دلیل داشتن نرخ شکست 99% در آزمایشات انسانی این بیماری قابل توجه بوده است . غیرعادی نیست که داروهایی که در شرایط آزمایشگاهی و در مدل‌های حیوانی موثر هستند، در انسان‌ها کمتر از موفقیت استفاده می‌شوند، اما آلزایمر رکوردی دارد که باعث می‌شود میانگین ضربه زدن در مناطق دیگر شبیه به مواد تالار مشاهیر باشد.

و اکنون ما ایده خوبی از دلیل آن داریم. زیرا به نظر می رسد مقاله اصلی که مدل پلاک آمیلوئید را به عنوان پایه و اساس تحقیقات آلزایمر در 16 سال گذشته ایجاد کرده است، نه تنها اشتباه، بلکه یک تقلب عمدی است.

این ظن که چیزی بیش از کمی اشتباه در مدلی که تقریباً تمام بودجه تحقیقاتی آلزایمر را دریافت می کند (تنها در سال گذشته 1.6 میلیارد دلار) با دعوا بر سر داروی Simufilam شروع شد. این دارو توسط سازنده آن، Cassava Sciences در حال آزمایش بود، اما گروهی از دانشمندان که ادعاهای سازنده دارو در مورد Simufilam را بررسی کردند، معتقد بودند که این دارو پتانسیل را اغراق می کند. بنابراین آنها کاری را انجام دادند که هر فرد منطقی انجام می داد: آنها موقعیت های فروش کوتاه در سهام Cassava Sciences را خریداری کردند. نامه ای با FDA خواستار بازبینی قبل از اجازه دادن به دارو برای آزمایش شد و یک محقق را استخدام کرد تا از این موقعیت حمایت کند.

علوم پایه گزارش می دهد، این محقق، عصب شناس دانشگاه واندربیلت و استاد جوان متیو شراگ بود که کل کارت اپل را زیر سوال برد تا متوجه شود که فقط داروی کاساوا بی اثر نبوده است. شواهد خوبی وجود دارد که نشان می دهد در 16 سال گذشته، تقریباً همه تصور اشتباهی در مورد علت آلزایمر داشته اند. به خاطر یک کلاهبرداری

در سال 2006، طبیعت مقاله ای با عنوان «مجموعه پروتئین آمیلوئید-β خاص در مغز حافظه را مختل می کند» منتشر کرد. این مقاله با استفاده از یک سری مطالعات روی موش ها به این نتیجه رسید که “نقص حافظه در موش های میانسال” ناشی از تجمع یک ماده محلول به نام “Aβ*56” است. این یک شکل خاص از گروهی بود که به عنوان «الیگومرهای سمی» شناخته می‌شدند که مدت‌ها به عنوان پیش‌سازهای احتمالی پلاک‌های آمیلوئید مشکوک بودند. سپس این مقاله به طور مستقیم این وضعیت را به “نقص های شناختی مرتبط با بیماری آلزایمر” مستقل از سایر شرایطی که بر مغز پیری تأثیر می گذارد، متصل کرد.

این مطالعه از هیچ نتیجه ای حاصل نشد. به نظر می‌رسید که تنها یکی از چندین فرضیه در مورد آلزایمر را تأیید می‌کند که سال‌ها در آن زمان در گردش بود. به هر حال، مغز بیماران آلزایمر حاوی پلاک هایی است که گاهی اوقات می توانند ساختار مغز را به طور جدی تغییر دهند. این پلاک ها حاوی آمیلوئید هستند. نمی توان گفت که آمیلوئیدها علت اصلی از دست دادن حافظه و زوال عقل هستند. آمیلوئیدها باعث ایجاد پلاک می شوند، پلاک ها باعث آسیب می شوند، آسیب باعث آلزایمر می شود. QED.

آن مقاله در سال 2006 عمدتاً توسط پروفسور علوم اعصاب سیلوین لزن نوشته شده بود و به نام کارن اش، عصب شناس مشهور، هر دو از تیم تحقیقاتی قوی علوم اعصاب در دانشگاه مینه سوتا، اهمیت بیشتری به آن داده شد. این Ashe بود که موش‌های تراریخته مورد استفاده در این مطالعه را تولید کرد که واقعاً به نظر می‌رسد علائمی شبیه آلزایمر دارند و از آن زمان به‌عنوان مدل‌های حیوانی مورد علاقه برای نسلی از درمان‌ها مورد استفاده قرار گرفته‌اند. Ashe در وب سایت خود Aβ*56 را “اولین ماده ای که در تحقیقات آلزایمر در بافت مغز شناسایی شده است که نشان داده است باعث اختلال حافظه می شود” نامیده است.

به نظر می‌رسد که نتایج این مطالعه خط لوله آمیلوئیدها به آلزایمر را با وضوحی نشان می‌دهد که حتی معمولی‌ترین خوانندگان می‌توانند آن را درک کنند، و این مقاله به یکی از – اگر نگوییم مؤثرترین – در تمام تحقیقات آلزایمر تبدیل شد. نه تنها صدها بار در کارهای دیگر به آن اشاره شده است، بلکه تقریباً 100 دارو از 130 داروی آلزایمر در حال حاضر در آزمایشات خود به طور مستقیم برای حمله به نوع آمیلوئیدهای ارائه شده در این مقاله طراحی شده اند. Ashe و Lesné هر دو به ستاره های راک علوم اعصاب تبدیل شدند، رهبران موجی بر اساس مقاله سال 2006 آنها.

چیزی که شراگ را هنگام بازگشت به این اثر مهم مجذوب کرد، تصاویر بود. به نظر می رسد تصاویر موجود در مقاله که قرار بود رابطه بین مسائل حافظه و حضور Aβ*56 را نشان دهند تغییر کرده اند. برخی از آنها به نظر می رسید که از چندین تصویر کنار هم جمع شده بودند. شراگ از متهم کردن این مقاله اساسی به «تقلب» بودن خودداری کرد، اما قطعاً «پرچم‌های قرمز» را برافراشت. او این نگرانی ها را در ابتدا با احتیاط در نامه ای که مستقیماً به مؤسسه ملی بهداشت (NIH) ارسال کرد، مطرح کرد. تنها زمانی که آن نامه نتوانست پاسخی ایجاد کند، شراگ ظن خود را به دیگران رساند.

اکنون علوم پایه بررسی شش ماهه خود را به پایان رسانده است که طی آن با کارشناسان تصویر مشورت کرده است. به نظر می رسد آنچه که آنها پیدا کردند، سوء ظن شراگ را تأیید می کند.

آنها با نتایج کلی او موافق بودند، که صدها تصویر از جمله بیش از 70 مورد در مقالات لسن را مورد تردید قرار داد. دونا ویلکاک، متخصص آلزایمر در دانشگاه کنتاکی می‌گوید برخی از آنها مانند نمونه‌های «تکان‌دهنده‌ای آشکار» از دستکاری تصویر هستند.

الیزابت بیک، زیست شناس مولکولی، پس از بررسی تصاویر، درباره این مقاله گفت: «نتایج تجربی به دست آمده ممکن است نتایج مورد نظر نبوده باشد، و ممکن است داده ها به گونه ای تغییر کرده باشند که … بهتر با یک فرضیه سازگار شوند.»

اگر این تقلب به همان اندازه که در نگاه اول به نظر می رسد گسترده باشد، پیامدهای آن فراتر از صرف نادرست ده ها میلیارد بودجه و میلیون ها ساعت تحقیق در دو دهه گذشته است. از آن زمان انتشار در سال 2006، وجود یا عدم وجود این آمیلوئید خاص اغلب به عنوان تلقی شده است تشخیص از آلزایمر به این معنی که بیمارانی که در اثر آلزایمر جان خود را از دست داده اند ممکن است به اشتباه تشخیص داده شده باشد که به بیماری دیگری مبتلا هستند. آنهایی که زوال عقلشان ناشی از علل دیگر است ممکن است به دروغ زیر چتر آلزایمر کشیده شده باشند. و هر نوع مطالعه ممکنی، خواه به اندازه نور درمانی عجیب و غریب باشد یا طولانی مدت مانند راهبه هایی که جدول کلمات متقاطع را انجام می دهند، ممکن است در نهایت نتایجی داشته باشد که با یک معیار غلط اندازه گیری شده اند.

در مواجهه با تقلب بالقوه کشف شده توسط شراگ، اینطور نیست که دنیا یک شبه تغییر کرده باشد.

چهار ماه پس از اینکه شراگ نگرانی های خود را به NIH ارائه کرد، NIH برگشت و به لسنه جایزه داد. کمک هزینه پنج ساله برای مطالعه … آلزایمر. این کمک مالی توسط آستین یانگ، مدیر برنامه در موسسه ملی پیری NIH. یانگ همچنین یکی دیگر از نویسندگان مقاله سال 2006 است.

علوم پایه جزئیات کار انجام شده در تجزیه و تحلیل تصاویر را به دقت انجام داده است. محققان دیگر، از جمله مقاله سال 2008 از هاروارد، خاطرنشان کرده‌اند که Aβ*56 ناپایدار است و به نظر می‌رسد هیچ نشانه‌ای از این ماده در بافت‌های انسان وجود ندارد و هدف‌گیری آن را به معنای واقعی کلمه بدتر از بی‌فایده‌کردن می‌کند. با این حال، Lesné ادعا می‌کند که روشی برای اندازه‌گیری Aβ*56 و سایر الیگومرها در سلول‌های مغزی دارد که به عنوان پایه یک سری مقالات اضافی عمل کرده است، که همه آنها اکنون مورد تردید هستند.

به نظر می رسد شکی وجود ندارد که الیگومرها ممکن است در اختلالات شناختی نقش داشته باشند. با این حال، این نقش ممکن است آنطور که مقاله سال 2006 و مقالات بعدی لسنه پیشنهاد کرده است، مستقیم یا مهم نباشد. کاملاً ممکن است که الیگومر خاص Aβ*56 باشد حتی ممکن است وجود نداشته باشد خارج از موش های تراریخته Ashe.

و به نظر بسیار محتمل به نظر می رسد که در 16 سال گذشته، بیشتر تحقیقات در مورد آلزایمر و اکثر داروهای جدید که وارد آزمایشات می شوند، بر اساس مقاله ای بوده است که در بهترین حالت، نتایج یافته های خود را اصلاح کرده تا آنها را قطعی تر نشان دهد، و در بدترین حالت یک تقلب آشکار

مقاله نوشته شده توسط مارک سامنر از طریق Daily Kos.

لینک منبع

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.