لینک کوتاه مطلب : https://hsgar.com/?p=6166

Vodafone و Deutsche Telekom ردیابی مداوم کاربران را ارائه می‌کنند

Vodafone و Deutsche Telekom اخیراً آزمایشاتی را با Trustpid آغاز کرده اند تا ردیابی مداوم کاربران را مجدداً معرفی کنند.

اپراتورهای شبکه بخش مهمی از انتقال ترافیک داده در اینترنت هستند. در این فرآیند، داده ها تا حد زیادی دست نخورده ارسال می شوند. این در شرف تغییر است زیرا Vodafone و Deutsche Telekom در حال استفاده از روش‌هایی برای کسب درآمد از این جریان‌های داده هستند.

آنها اخیرا آزمایشی را برای آزمایش روش های جدید بازاریابی داده های مشتری با همکاری Trustpid آغاز کرده اند.

اگرچه وودافون ادعا می کند که جای نگرانی وجود ندارد، مقامات حریم خصوصی به ویژه نگران دخالت اخیر اپراتورهای شبکه هستند. طرفداران حریم خصوصی آن را بازگشت “سوپر کوکی” می نامند. اگر آنها درست باشند، این یک گام بزرگ به عقب در ایجاد یک وب مستقل است که در آن حریم خصوصی کاربران اینترنت رعایت می شود.

بیایید حفاری کنیم!

1. ردیابی مداوم کاربر: چگونه کار می کند؟

قرار است اینگونه عمل کند: فعالیت آنلاین شما باعث می شود دستگاه شما درخواست HTTP ارسال کند. اپراتورهای شبکه مانند Verizon یا Vodafone داده های ارسال شده توسط این درخواست را تسهیل می کنند. تاکنون این اپراتورهای شبکه در انتقال دخالتی نداشتند و صرفاً داده ها را فوروارد می کردند.

Verizon اولین ارائه دهنده ای بود که با تزریق یک هدر HTTP (در اصل یک شناسه) با این ترافیک داده تداخل کرد و اکنون Vodafone و Deutsche Telekom در حال آزمایش چیزی مشابه هستند.

سوپر کوکی قابل اعتماد

با TrustPid، Vodafone یک شناسه ثابت را بر اساس شماره تلفن شخصی به کاربر اختصاص می دهد.

از طریق یک API، اپراتورهای وب سایت می توانند این شناسه را فراخوانی کنند تا دقیقا ببینند این کاربر از چه وب سایت هایی بازدید کرده است و نمایه ای برای نمایش تبلیغات هدفمند ایجاد کنند.

2. چرا Vodafone ردیابی مداوم کاربران را دوباره اختراع می کند؟

خب، اینترنت با تبلیغات کار می کند. این یک صنعت چند میلیارد دلاری است که به نظارت انبوه متکی است. در سال‌های اخیر زمین بازی برای ردیابی کاربر تغییر زیادی کرده است (اگرچه این بستگی به لنز شما دارد).

GDPR بالاخره دندان های خود را نشان می دهد و مصرف کنندگان خواهان حفظ حریم خصوصی بیشتری هستند. این منجر به تغییراتی شده است که عمدتاً ناشی از نگرانی های حفظ حریم خصوصی است:

ضربه بزرگ دیگر، سرکوب اپل در ردیابی کاربران بود که برای فیس بوک میلیاردها ضرر به همراه داشت. آنها اخیراً ویژگی شفافیت ردیابی برنامه (ATT) را منتشر کردند که از کاربران می‌پرسد آیا می‌خواهند هنگام باز کردن برنامه ردیابی شوند یا خیر. فیس بوک اعلام کرد که این اقدام برای آنها حداقل 10 میلیارد از درآمد تبلیغاتی هزینه خواهد داشت.

کسب درآمد از داده های مشتری چالش برانگیزتر شده است، بنابراین بازار تبلیغات به دنبال راه حل های جدیدی برای استفاده از آن است. آن‌ها نمی‌خواهند به تبلیغات غیرشخصی برگردند، بنابراین در حال پیشروی هستند تا ببینند هنوز چه چیزی ممکن است. محاکمه Trustpid نمونه ای از این است.

صنعت در حال شکست دادن نبرد برای کوکی های شخص ثالث است، بنابراین آنها اکنون در حال بررسی راه های مختلف برای دریافت شناسه های تبلیغاتی هستند.

Vodafone نه تنها می‌خواهد شناسه‌های تبلیغاتی را ارائه کند، بلکه می‌خواهد افرادی را که می‌توانند به آن‌ها دسترسی داشته باشند را نیز ارائه دهد. به این ترتیب اپراتورهای شبکه نقش محوری در صنعت تبلیغات خواهند داشت.

3. این چقدر حریم خصوصی دوستانه است؟

در سال 2016، Verizon جریمه 1.35 میلیون دلاری دریافت کرد توسط FCC دقیقاً برای انجام این کار. Vodafone و Deutsche Telekom کارها را متفاوت انجام می دهند و ادعا می کنند که آزمایش از نظر طراحی و مطابق با قانون GDPR سازگار با حریم خصوصی است.

در یک واکنش به Wiredوودافون می‌گوید که Trustpid یک کوکی فوق‌العاده نیست، زیرا مانند Verizon پروفایل‌های مشتری نمی‌سازد. هر وب‌سایت شریک با دسترسی به داده‌ها، توکن متفاوتی را برای یک کاربر ایجاد می‌کند و احتمال ایجاد نمایه در چندین وب‌سایت را کاهش می‌دهد.

پایلوت Trustpid به گونه ای طراحی شده است که در پی اقدامات بیشتر حفظ حریم خصوصی که اثربخشی تبلیغات آنلاین را کاهش می دهد، بازی را تغییر دهد. به گفته Vodafone، Trustpid ضمن محافظت از داده‌های شخصی، مجدداً اطلاعات مورد نیاز تبلیغ‌کنندگان را در اختیار آنها قرار می‌دهد.

همه با حفظ حریم خصوصی این آزمایش موافق نیستند. اپراتورهای شبکه در موقعیت منحصر به فردی قرار دارند. آن‌ها همچنان می‌توانند ترافیک داده را حتی بدون کوکی به شماره تلفن همراه پیوند دهند. این به این معنی است که کاربران را می توان در سراسر وب سایت ها ردیابی کرد و شما نمی توانید کار زیادی در مورد آن انجام دهید.

حتی اگر این شماره‌های سلول ناشناس باشند، اگر تمام معیارهای جمع‌آوری شده را به هم متصل کنید، می‌توان یک نمایه کاربر نسبتاً آسان ساخت. شناسه ناشناس را می توان به یک کاربر خاص دوباره اختصاص داد، مثلاً هنگام ورود به یک وب سایت.

این واقعیت که کاربران کنترل کمتری دارند، نگرانی هایی را برای طرفداران حریم خصوصی ایجاد می کند. بنرهای کوکی (همانطور که مشخص نیست) همچنان بازدیدکنندگان وب سایت را تحت کنترل خود قرار می دهند. علاوه بر این، اپراتورهای شبکه همیشه “فقط ارسال کننده داده ها” بوده اند و اکنون عمداً موقعیت قابل اعتماد خود را به خطر می اندازند.

4. چگونه از ردیابی مداوم کاربر جلوگیری کنیم؟

چند راه برای جلوگیری از ردیابی توسط “سوپر کوکی” وجود دارد. ابتدا، می توانید استفاده از Vodafone یا Deutsche Telekom را به عنوان اپراتور شبکه خود متوقف کنید. اینها تنها شبکه هایی هستند که در حال حاضر درگیر محاکمه هستند.

علاوه بر این، اپل در حال توسعه ویژگی هایی است تا اپراتورهای شبکه را از مداخله در ترافیک داده ها محدود کند. به این می گویند [iCloud Private Relay]، (https://www.lifewire.com/what-is-icloud-private-relay-5200343) که تضمین می کند ارائه دهندگان دیگر با رمزگذاری و هدایت داده ها از طریق سرورهای اپل دسترسی ندارند. Vodafone و Deutsche Telekom قبلاً شکایتی را به کمیسیون اروپا ارائه کرده اند تا اپل را از انجام این کار منع کنند.

راه حل دیگر استفاده از یک ارائه دهنده VPN است. مانند iCloud Privacy Relay، ترافیک رمزگذاری شده را به همان ارائه دهنده هدایت می کند. اپراتور شبکه شما فقط آن ارائه دهنده را می بیند، نه وب سایت هایی را که از طریق ارائه دهنده بازدید می کنید. ما می توانیم توصیه کنیم پروتون VPN و موزیلا VPN بر اساس ماموریت آنها نسبت به حفظ حریم خصوصی. اگر توسعه دهنده هستید، استفاده می کنید Algo VPN، که می توانید آن را روی سرور خود نصب کنید.

افکار نهایی

اینکه فکر می کنید ردیابی مداوم کاربر خوب است یا بد بستگی به دیدگاه شما دارد. تبلیغ‌کنندگانی که در مواجهه با قوانین حفظ حریم خصوصی مشکل دارند، ممکن است این مورد را جایگزینی برای کوکی‌های شخص ثالث بدانند.

با این حال، در Simple Analytics، ما معتقدیم که این یک گام بزرگ در جهت اشتباه است. ما معتقد به ایجاد یک وب مستقل هستیم که برای بازدیدکنندگان وب سایت دوستانه باشد. به همین دلیل است که ما اولین جایگزینی برای حفظ حریم خصوصی برای Google Analytics ایجاد کردیم.

دلیلی وجود دارد که حتی Google Chrome کوکی‌های شخص ثالث را در سال 2023 حذف می‌کند. به این دلیل است که مصرف‌کنندگان خواهان حفظ حریم خصوصی هستند.

حریم خصوصی یک حق انسانی است و باید به عنوان یک حق با آن رفتار شود. آزمایش با ردیاب‌های کاربر مداوم، که در آن کارآمدی رضایت بسیار مشکوک است، حداقل به حریم خصوصی رفتار نمی‌کند.

ما به یک راه حل ردیابی “جدید” نیاز نداریم که لبه های آنچه از نظر اخلاقی قابل قبول است را فشار دهد. ما فقط باید بفهمیم که چگونه با ردیابی کمتر در کسب و کار خود حرکت کنیم. ما باید طرز فکر متفاوتی اتخاذ کنیم و بفهمیم که چگونه از آن جانوران خردکننده داده مستقل شویم.

لینک منبع

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.