لینک کوتاه مطلب : https://hsgar.com/?p=6291

کامپیوتر موبایل خانگی PERSEUS-9 6502

در سال 2021، من سیستم مفسر ممیز شناور خود را بر روی رایانه PERSEUS-8 خود ساختم. با این حال، این سیستم به یک ترمینال سریال برای ورودی/خروجی نیاز داشت که استفاده از آن برای برنامه نویسی و محاسبه هر زمان که می خواستم تا حدودی ناخوشایند بود. بنابراین، من PERSEUS-9 را توسعه داده ام، یک کامپیوتر مستقل متحرک که می تواند این سیستم را به طور مستقل اجرا کند.
ویژگی های آن به شرح زیر است.
(1) PERSEUS-9 دارای صفحه کلید و نمایش کاراکتر بر روی پانل شاسی است که می تواند برای کار با یک مترجم ممیز شناور خانگی استفاده شود.
(2) PERSEUS-9 دارای دو 6502 CPU است که CPU اول مفسر را اجرا می کند و CPU دوم پردازش کلید و نمایش I/O را انجام می دهد. نقشه آدرس دو CPU باید یکسان باشد تا تأیید عملیات تسهیل شود.
(3) PERSEUS-9 باید ترکیبی از فناوری‌های PERSEUS-8، 6802 Serial Terminal و Floating Point Interpreter CI-2 باشد.

۱. ویژگی اصلی

شکل 1 ظاهر خارجی PERSEUS-9 را نشان می دهد. محفظه یک کیس آلومینیومی دایکاست با ابعاد خارجی 262 mm x 182 mm x 55 mm است.

شکل 1 ظاهر PERSEUS-9

رابط کاربری از یک صفحه کلید 48 کلیدی و یک صفحه نمایش کاراکتر LED با ابعاد 40×7 تشکیل شده است. صفحه نمایش از صفحه نمایش 96 کاراکتری ترمینال سریال 6802 به صفحه نمایش 280 کاراکتری گسترش یافته است. برق از طریق آداپتور برق 5 ولت و 3 آمپر تامین می شود. عملکرد باتری خارجی Ni-MH 1.2V x 4 نیز امکان پذیر است. برنامه های کاربر توسط باتری داخلی پشتیبان گیری می شوند.

شکل 2 داخل PERSEUS-9 را نشان می دهد. برد دارای ساختار دو طبقه است و در این عکس PB1 که کامپیوتر اصلی شامل CPU 1 و قسمت ترمینال شامل CPU 2 در آن نصب شده است قابل مشاهده است. PB2، جایی که کلیدهای کلید و ماژول های LED نصب شده اند، در زیر آن پنهان است. پشت محفظه دارای یک اتصال دهنده برق، سه کانکتور D-sub برای رابط سریال و یک کانکتور کابل تخت 26 پین برای رابط موازی است. در سمت راست، سوئیچ پاور، کلید RUN/HALT، کلید انتخاب ترمینال و سوئیچ تنظیم مجدد نمایشگر ارائه شده است.

شکل 2 داخل PERSEUS-9

2. محفظه

محفظه یک کیس آلومینیومی دایکاست HQ-26-18-6N ساخت شرکت تاکاچی ژاپن است که مورد استفاده قرار می گیرد. این محفظه به گونه ای طراحی شده است که برای تجهیزات فضای باز ضد آب و ضد گرد و غبار باشد، اما این عملکرد نادیده گرفته می شود. اگرچه پانل به دلیل فرآیند حفاری سوراخ دارای دهانه های زیادی است، اما استحکام کافی را حفظ می کند. شکل 3 حفاری سوراخ برای سوئیچ ها در پانل را با استفاده از ریمر نشان می دهد. ورق اکریلیک شفاف قرمز به ضخامت 3 میلی متر به عنوان فیلتر قسمت نمایشگر LED استفاده می شود.

شکل

شکل 4 سوراخ های رابط برای رابط و سوراخ های سوئیچ های ضامن حفر شده در پشت و کناره ها را نشان می دهد. چنین سوراخ های مربعی به طور مداوم با یک مته به قطر 3 میلی متر سوراخ می شوند، سوراخ ها بیرون کشیده می شوند و سپس با سوهان تکمیل می شوند.

شکل 4 قسمت پشتی محفظه

3. پیکربندی سخت افزار

بلوک دیاگرام سخت افزاری PERSEUS-9 در شکل 5 نشان داده شده است. شماتیک در فایل پیوست نشان داده شده است. در شکل 5، نیمه چپ PB1 قسمت اصلی کامپیوتر است که در صفحات 1 تا 3 شماتیک نشان داده شده است، و CPU اول IC21 است. این PERSEUS-8 بدون بخش کنترل DMA برای آدرس و ورودی داده توسط سوئیچ‌ها و LED است.

نیمه سمت راست PB1 در شکل 5 قسمت پایانه سریال شامل CPU دوم است که در صفحه 4 شماتیک نشان داده شده است. این اساساً شبیه ترمینال سریال 6802 است، اما PERSEUS-9 دارای ماژول های LED 2.9 برابر بیشتر از ترمینال سریال 6802 است، بنابراین سرعت پردازش باید سریعتر باشد. بنابراین، CPU MC6802 (1 مگاهرتز) با 6502A (2 مگاهرتز) جایگزین شد. این منجر به پیکربندی دو CPU 6502 (2 مگاهرتز) برای کل PERSEUS-9 شد. این یک پیکربندی اخیر CPU با هسته‌های زیاد نیست، اما پیکربندی با یک CPU اصلی و یک CPU ورودی/خروجی است که در حدود سال 1980 رایج بود. دو بخش رایانه دارای نقشه‌برداری آدرس یکسانی برای تسهیل تأیید عملکرد سخت‌افزار هستند. به عنوان مثال، رام و کابل فلت قسمت ترمینال را می توان با قطعه اصلی جایگزین کرد تا عملکرد به عنوان ترمینال تأیید شود.

در شکل 5، PB2 شامل 48 ماتریس سوئیچ کلید و 35 ماژول LED 8 کاراکتری 5×7 نقطه ای است که در صفحه 6 و صفحه 5 شماتیک نشان داده شده است. خطوط داده ماژول های LED به صورت آبشاری متصل می شوند. و همه اینها به یک پورت موازی 8 بیتی متصل هستند.

انتخابگر ترمینال در شکل 5 خطوط داده سریال را با کلید S3 تغییر می دهد، همانطور که در صفحه شماتیک 7 نشان داده شده است. هنگامی که اتصال داخلی است، PERSEUS-9 به تنهایی می تواند مفسر را از طریق کلیدها و نمایشگرهای LED روی پانل کار کند. هنگامی که اتصال خارجی انجام می شود، خطوط سریال اتصال کامپیوتر اصلی و ترمینال قطع می شود و …

ادامه مطلب »

لینک منبع

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.