لینک کوتاه مطلب : https://hsgar.com/?p=6243

یک برنامه ریز AVR مستقل با استفاده از Arduino Uno

برای یک پروژه باید بتوانم یک میکروکنترلر ATtiny84 را برنامه ریزی کنم اما برنامه نویس AVR ندارم. خوشبختانه، من یک Arduino Uno در اطراف و چند بیت دیگر داشتم و بنابراین، با کمک یک چاپگر لیزری، چاپگر سه بعدی، یک خازن، یک تخته کوچک و چند سیم این را ساختم:

این یک برنامه نویس AVR مستقل است!

داخل کیس یک Arduino Uno است. مورد خود این شیء از Thingiverse است (نسخه Uno). این یک چاپ سه قسمتی است (دکمه تنظیم مجدد، نیمه بالا و پایین). نیمه‌ها آردوینو را در جای خود نگه می‌دارند و حفره‌های پیچی خوبی وجود دارد.
تخته نان در بالا یک است تخته نان خود چسب به نظر می رسد که در پروژه های چند سال اخیر تقریباً همه جا وجود داشته باشد. این یک مکان خوب برای قرار دادن میکروکنترلر AVR برای برنامه ریزی است. شش اتصال از Arduino Uno به AVR مورد نیاز است و این از طریق سیم‌های جامپر رنگی به دست می‌آید.
شناسایی شش اتصال مورد نیاز برای برنامه نویسی AVR که من چاپ کردم و روی برچسب های هدرهای آردوینو چسباندم، آسان است. برچسب ها از یک PDF که من پیدا کردم آمده است اینجا. من همچنین برچسب های کوچکی را چاپ کردم و آنها را به چهار کابل سمت راست وصل کردم.
برنامه نویسی AVR به شش اتصال نیاز دارد: Vcc، GND، اتصالات SPI: MOSI، MISO، SCK و قابلیت تنظیم مجدد AVR. در استاندارد آردوینو به عنوان ISP پروژه آن چهار روی پین های 10 تا 13 است. اسناد زیادی در مورد این پروژه وجود دارد اینجا، اما هنگامی که نرم افزار آردوینو خود را دریافت کردید، مراحل به شرح زیر است:
1. مثال 11. طرح ArduinoISP را باز کنید و آن را به روش عادی در Arduino Uno آپلود کنید. این آردوینو Uno را به یک تبدیل می کند ISP (در واقع من در اینجا برنامه نویسی درون سیستمی ندارم، اما دستگاه کوچک من از طریق سرنخ هایش به اندازه کافی انعطاف پذیر است تا برای ISP واقعی استفاده شود).
2. سپس باید نرم افزار آردوینو را آموزش دهید ATTinyCore که به آن توانایی برنامه ریزی انواع میکروکنترلرها را می دهد. دنبال کن راهنمای نصب تا نرم افزار آردوینو را طوری پیکربندی کنید که بتوانید میکروکنترلر AVR مورد استفاده خود را برنامه ریزی کنید.

3. سپس می توانید از نرم افزار Arduino برای نوشتن به میکروکنترلر AVR از طریق Arduino Uno که به عنوان ISP عمل می کند استفاده کنید.

با استفاده از آن می توانید مقداری کد تست را در AVR آپلود کنید تا مطمئن شوید همه چیز کار می کند. من این برنامه ساده را آپلود کردم که یک LED متصل بین پین 12 و GND چشمک می زند.

int led = 1;

void setup() {

pinMode (led، OUTPUT)؛

}

حلقه خالی() {

digitalWrite (LED، HIGH);

تاخیر (3000);

digitalWrite (LED، LOW)؛

تاخیر (1000);

}

و مطمئنا به اندازه کافی چراغ های چشمک زن کار

توجه داشته باشید که من همچنین یک خازن 10uF بین GND و پایه آردوینو RESET اضافه کرده ام. این مورد در آردوینو به عنوان اسناد ISP توضیح داده شده است که برای استفاده از Uno به عنوان یک ISP ضروری است.

فضای کافی در داخل کیس برای خم کردن پاهای خازن و قرار دادن آن در کنار آردوینو Uno وجود دارد. توجه داشته باشید که فقط باید خازن را اضافه کنید بعد از با آپلود آردوینو به عنوان طرح ISP.

لینک منبع

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.