لینک کوتاه مطلب : https://hsgar.com/?p=6472

بازطراحی فیسبوک مانند TikTok نشانگر غروب عصر شبکه های اجتماعی است

هفته گذشته را به‌عنوان پایان عصر شبکه‌های اجتماعی، که با ظهور Friendster در سال 2003 آغاز شد، دو دهه رشد اینترنت را رقم زد و اکنون با عرضه مجدد طراحی گسترده TikTok توسط فیس‌بوک به پایان می‌رسد.

تصویر بزرگ: تحت مدل شبکه‌های اجتماعی، که با ظهور تلفن‌های هوشمند برای شکل‌دهی به تجربیات دیجیتالی میلیاردها کاربر همراه بود، هم‌گامی با پست‌های دوستانتان به‌عنوان مرکزی برای همه کارهایی که ممکن است به صورت آنلاین انجام دهید، عمل می‌کند.

حالا فیس بوک می خواهد برای شکل دادن به زندگی آنلاین خود بر اساس اولویت های میلیون ها غریبه در سراسر جهان که به صورت الگوریتمی مرتب شده اند.

 • TikTok ویدیوهایی را که به کاربران نشان می‌دهد به این ترتیب مرتب می‌کند و فیس‌بوک اکنون صفحه اصلی خود را تا حد زیادی سازماندهی می‌کند.
 • بازیکن غالب در رسانه های اجتماعی خود را به نوعی رسانه جمعی دیجیتال تبدیل می کند، که در آن واکنش انبوهی از کاربران ناشناس، پردازش شده توسط یادگیری ماشین، انتخاب محتوای شما را هدایت می کند.

فیس بوک و رقبای آن این را “موتور کشف” بنامید، زیرا به طور قابل اعتمادی توصیه های پست هایی را از هر جایی که ممکن است توجه شما را جلب کند، ارائه می دهد.

 • اما همچنین بسیار شبیه یک تلویزیون جهش یافته با تعداد بی نهایت کانال بدون زمینه است که با سرعت بالا به داخل و خارج از فوکوس فلاش می زند.
 • این همان چیزی است که کاربران جوان در حال حاضر ترجیح می دهند، و این همان جایی است که فیس بوک انتظار دارد رشد کسب و کارش دروغ باشد، اکنون که قوانین جدید حریم خصوصی از سوی اپل و تهدیدهای تنظیم کننده در سراسر جهان، مدل هدف گذاری تبلیغات موجود آن را مخاطره آمیز کرده است.

بین خطوط: تقریباً برای یک دهه پس از بحران مالی سال 2008، شبکه‌های اجتماعی – به رهبری فیس‌بوک، با نقش دوم مهم توییتر – بر فرهنگ و اقتصاد اینترنت تسلط داشتند.

 • ظهور آنها با امید زیادی همراه بود که بتوانند امواجی از توانمندسازی دموکراتیک را راه بیندازند و ابراز وجود خود را در سراسر جهان آزاد کنند.
 • اما تأثیر اصلی آنها در دگرگونی صنعت رسانه و تجارت تبلیغات دیجیتال ظاهر شد.

فیسبوک بر رقیب مای اسپیس برتری یافت و چالش‌هایی مانند اینستاگرام و اسنپ‌چت را جذب کرد یا بر آن‌ها غلبه کرد زیرا یک «نمودار اجتماعی» ساده از روابط انسانی را به یک ماشین پول‌سازی تبدیل کرد که به کسب‌وکارها، به‌ویژه لباس‌های کوچک‌تر، کمک می‌کرد تا تبلیغات ارزان را با دقت غیرعادی هدف قرار دهند.

 • رقبا تلاش کردند و نتوانستند فیس بوک را در بازی شبکه اجتماعی شکست دهند – به ویژه گوگل، با تلاش های فراموش شده متعدد از Orkut تا Google+.

بله اما: با افزایش سود و تبدیل فیس بوک به باشگاه انحصاری غول های فناوری بزرگ در کنار گوگل، اپل، مایکروسافت و آمازون، مشکلات نیز افزایش یافت.

 • تعداد دوستان فیس بوک و دکمه های “لایک” روابط انسانی را به یک رقابت معیارهای غیرشخصی تبدیل کرد.
 • دنبال کردن حجم پست‌ها به یک کار طاقت فرسا تبدیل شد، به همین دلیل بود که از سال 2009 در فید خبری فیس‌بوک به‌جای زمان‌بندی، مرتب‌سازی الگوریتمی پیش‌فرض شد.
 • این امر باعث شد بسیاری از کاربران، به ویژه سازمان های سیاسی، صدا را افزایش دهند و سعی کنند برنامه فیس بوک را بازی کنند.
 • با گذشت زمان، منتقدان متهم شدند، این پویایی محرکی برای افراط گرایی، اطلاعات نادرست، سخنان نفرت انگیز و آزار و اذیت شد.

باهوش باش: مدل «موتور کشف» به سبک TikTok بسیاری از مشکلات مشابه را دارد.

 • پست ها حتی کمتر ریشه در شبکه ای از روابط اجتماعی دارند.
 • هرچه جمعیت بیشتر باشد، آستانه شنیدن سخنان بلندتر است.

توجه داشته باشید: فیس‌بوک همانطور که تغییرات خود را به سرعت در برنامه‌های تلفن همراه، «در اواخر سال جاری» برای کاربران رایانه/مرورگر ارائه می‌کند، به ارائه شبکه‌های دوستان و خانواده قدیمی از طریق یک برگه تابعه ادامه خواهد داد. همانطور که برخی از کاربران مدتهاست آرزوی آن را داشتند، آن پست ها به ترتیب زمانی ترتیب داده می شوند.

 • این حرکت همچنین به فیس‌بوک کمک می‌کند تا از ادعای سوگیری در مرتب‌سازی خود جلوگیری کند و این شرکت را از قانون‌گذارانی که تهدید به محدود کردن الگوریتم‌های آن هستند، جلوتر نگه می‌دارد.

اما دوران که در آن شبکه های اجتماعی به عنوان تجربه اصلی بیشتر کاربران از اینترنت عمل می کند، پشت سر ما حرکت می کند. این امر برای توییتر، رقیب اصلی بازمانده غربی فیس بوک، نیز صدق می کند.

 • توییتر هرگز یک مدل کسب و کار قابل اعتماد پیدا نکرد، که آن را به پیشنهاد خرید توسط ایلان ماسک باز کرد. نتیجه مبارزه حقوقی که اکنون در جریان است هر چه باشد، آینده توییتر در بهترین حالت مبهم است.

حباب فکر ما: رهبری متا و فیس بوک اکنون کل دستگاه شبکه اجتماعی فیس بوک را به عنوان یک عملیات میراثی می بینند.

بعدش چیه: پیام رسانی به عنوان کانال مرکزی برای ارتباطات خصوصی، فردی و گروهی کوچک به رشد خود ادامه خواهد داد.

 • متا نیز به لطف فیس‌بوک مسنجر و مالکیت واتس‌اپ بخش بزرگی از آن بازار را در اختیار دارد.
 • در سوی دیگر طیف رسانه‌ای، «موتورهای کشف» که توسط TikTok و Meta اداره می‌شوند، آن را با سرویس‌های استریم راه‌اندازی می‌کنند تا میلیاردها چشم در سراسر جهان را به خود جلب کنند و این توجه را به تبلیغ‌کنندگان بفروشند.

همه اینها خلاء ایجاد می کند در وسط – فضای انجمن‌ها، تشکیل گروه‌های ویژه و جوامع کوچکی که برای اولین بار در دوران قبل از فیس‌بوک هیجان را در مورد پذیرش اینترنت ایجاد کردند.

 • غروب خورشید شبکه اجتماعی خود فیس بوک می تواند فضای جدیدی را برای نوآوری در این زمین باز کند، جایی که تازه واردان نسبی مانند Discord از قبل شروع به رشد کرده اند.

لینک منبع

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.