لینک کوتاه مطلب : https://hsgar.com/?p=6550

شواهد برای مداخلات رفتاری به طور فزاینده ای متزلزل به نظر می رسد

دبلیواقتصاددانان مرغ در دانشگاه تورنتو در سال 2014 شروع به گفتن به دانشجویان کارشناسی کرد که چند ساعت کار اضافی برای افزایش نمرات خود باید انجام دهند، آنها امیدوار بودند که این کار دانشجویان را تشویق کند تا سخت تر کار کنند. آنها این کار را نکردند. در عوض، دانش آموزان تازه شروع به انتظار نمرات پایین تری داشتند.

تجربه دانشگاه اغلب به عنوان نمونه ای از نتیجه معکوس تئوری “تکان دادن” ذکر می شود. نوج، چهره شیک اقتصاد رفتاری که هزاران سیاست سبک دولتی را راه‌اندازی کرد، پس از انتشار کتابی به همین نام در سال 2008 توسط ریچارد تالر، اقتصاددان و کاس سانستاین، محقق حقوقی، محبوبیت زیادی پیدا کرد.

در حال حاضر بیش از 200 واحد “تار” در سراسر جهان وجود دارد، تیم هایی که در کاربرد علوم رفتاری در زندگی روزمره تخصص دارند. تلنگرها به دنبال متقاعد کردن به جای وادار کردن تغییر رفتار، از طریق یک سری استراتژی‌های روان‌شناختی، از ارائه اطلاعات به روشی متفاوت تا ارائه گزینه‌های جایگزین هستند. همانطور که آقای تالر و آقای سانستاین می‌گویند: «قرار دادن میوه در سطح چشم به عنوان یک تلنگر به حساب می‌آید. ممنوعیت غذاهای ناسالم اینطور نیست.»

تئوری نوج یک بیماری همه گیر بزرگ نداشت. دانشمندان علوم رفتاری دوستدار تلنگر از سوی برخی به دلیل استقبال اولیه دولت بریتانیا از پیام‌های نرم – توسل به مسئولیت شخصی مانند شعار «در خانه بمانید، زندگی‌ها را نجات دهید» – به دلیل اقدامات سختگیرانه از جمله قرنطینه، در حالی که طرحی با استفاده از بخت آزمایی با جوایز تا 50000 دلار کمک چندانی به افزایش جذب واکسیناسیون در فیلادلفیا نکرد.

طرفداران Nudge اخبار بهتری را در پایان سال 2021 دریافت کردند. اولین تلاش برای جمع آوری و قضاوت مبانی آکادمیک این تئوری، که به طور رسمی در این زمینه به عنوان مداخلات معماری انتخاب شناخته می شود، با عبارات درخشان گزارش شد. روانشناسان دانشگاه ژنو حدود 200 مطالعه برانگیزاننده را تجزیه و تحلیل کردند و به این نتیجه رسیدند که نه تنها تکان دادن ها به طور کلی کار می کنند، بلکه به طرز چشمگیری این کار را انجام می دهند.

دانشمندان علوم رفتاری اندازه اثر را با معیاری به نام کوهن قضاوت می کنند د“، که تفاوت میانگین نتایج را در یک گروه کنترل و درمان نشان می دهد. نمره صفر به این معنی است که حرکت هیچ تفاوتی ایجاد نکرده است، در حالی که هر چیزی بیش از 0.8 نشان دهنده یک اثر بسیار بزرگ در نظر گرفته می شود. تیم ژنو گفت که اقدامات تحریک آمیز باعث ارتقای تغییر رفتار با کلیت کوهن می شود د از 0.43. این امر آن را کاملاً در رده متوسط ​​قرار می دهد و برای بیشتر سیاست گذاران کافی است که بنشینند و توجه کنند.

روانشناسان دیگر نیز این ادعاها را دیدند و بسیاری از آنها ناراضی بودند. هفته گذشته، سه گروه دانشگاهی مجزا، از بریتانیا، مجارستان و آمریکا، نقدهایی را در این نشریه منتشر کردند مجموعه مقالات آکادمی ملی علومکه تحلیل اولیه تیم سوئیسی را نیز منتشر کرد.

شاکیان به دو نکته مشابه اشاره می کنند. اول، کارآزمایی‌های دانشگاهی رویکردهای متفاوتی را اتخاذ می‌کنند و اندازه‌های اثر بسیار متفاوتی را گزارش می‌کنند که منطقی نیست آنها را با هم در یک تحلیل جمع کنیم. یک اثر «متوسط» برای تلنگرها به طور کلی تأثیر آنهایی را که بی فایده هستند اغراق می کند و مزایای آنهایی را که کار می کنند دست کم می گیرد.

ثانیاً، تحقیقات برانگیزاننده به شدت مستعد سوگیری انتشار است – مجلات آکادمیک تمایل به انتشار مطالعاتی دارند که بیشترین اندازه اثر را گزارش می‌کنند. پس از استفاده از ابزارهای آماری برای توضیح اثر تحریف سوگیری انتشار، منتقدان اشاره می‌کنند که اندازه اثر متوسط ​​از تجزیه و تحلیل اصلی به 0.04 کاهش می‌یابد که عملاً بی‌فایده است.

بارناباس سزازی، روانشناس دانشگاه بوداپست و یکی از منتقدان، می‌گوید: این بدان معنا نیست که همه تلنگرها بی‌اثر هستند. مشهور است، تصاویری از همه چیز، از مگس گرفته تا پرچم گلف که در ادرار قرار می گیرد، نشان داده است که هدف مردان را بهبود می بخشد و هزینه های تمیز کردن را کاهش می دهد. اما در چنین متاآنالیز ناهمگونی، آن آزمایش‌هایی از سیاست‌های تلنگر که اثرات قابل‌توجهی نشان می‌دهند، اساساً توسط توده‌هایی که این کار را نمی‌کنند، غرق می‌کنند. آقای Szaszi می‌گوید، چنین متاآنالیزهایی باید برحسب نوع تلنگرها را به گروه‌های مجزای کوچک‌تر تقسیم کنند. تنها در این صورت است که سیاست گذاران راه های بهتری برای سنجش اثربخشی تاکتیک های مختلف تلنگر خواهند داشت و بنابراین از بهترین تاکتیک ها درس می گیرند.

اولف هانل، یکی از گروه ژنو که متاآنالیز اولیه را در سال 2021 انجام داد، می‌گوید: «ما با اکثر نکات مطرح‌شده موافق هستیم. او می‌گوید که این اثر قصد نداشت تلنگرها را به عنوان یک گلوله نقره‌ای به تصویر بکشد، و شامل آن نیز می‌شد. هشدارها در مورد ناهمگنی و سوگیری انتشار.

منتقدان می گویند که این مناقشه تاکید می کند که روانشناسان و سایر دانشمندان علوم اجتماعی باید برای مبارزه با سوگیری انتشارات بیشتر تلاش کنند. یکی از تلاش‌های مداوم از محققان می‌خواهد تا قبل از شروع مطالعات، پیش‌ثبت‌نام کنند و مجلات موافقت کنند که نتایج را به هر نحوی که هستند منتشر کنند. برداشت تکه تکه است. وقت تلنگر است؟

لینک منبع

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.