لینک کوتاه مطلب : https://hsgar.com/?p=6580

شورش در DataRobot بر سر فروش سهام خودی

👋 سلام اینم گرگلی با یک جایزه، شماره رایگان خبرنامه مهندس عملگرا. ما یکی از شش مبحث را در برنامه امروز فقط برای مشترکین پوشش می دهیم موضوع اسکوپ. اگر هنوز مشترک کامل نیستید، غواصی عمیق این هفته را نیز از دست داده اید تمرینات حضوری سالم. برای دریافت این خبرنامه هر هفته مشترک شوید👇

DataRobot یک پلت فرم مدیریت و استقرار هوش مصنوعی است که با جمع آوری 300 میلیون دلار در جولای 2021، 6.3 میلیارد دلار ارزش داشت. در ماه مه امسال، این شرکت 7 درصد از کارکنان خود را به عنوان بخشی از کاهش هزینه ها رها کرد.

در 15 ژوئن سال جاری، در یک افشاگری لعنتی، اطلاعات گزارش شده است چگونه به پنج مدیر اجازه داده شد تا 32 میلیون دلار سهام خود را به عنوان ثانویه بفروشند. طبق اطلاعات:

این فروش پس از آن رخ داد که ارزش شرکت به طور خصوصی در یک دور تأمین مالی به 6.3 میلیارد دلار رسید. حدود 1200 کارمند دیگر که برخی از آنها نزدیک به یک دهه در شرکت مستقر در بوستون کار کرده بودند، فرصت مشابهی برای فروش سهام خود نداشتند.

فروش غیرعادی بود. هیچ یک از مدیران ارشدی که سهام فروختند، از جمله مدیرعامل دن رایت، بنیانگذار نبودند. در واقع، زمانی که فروش انجام شد، مدیران یک سال و نیم یا کمتر در DataRobot کار کرده بودند. و تحت نظارت آنها، هزینه ها سر به فلک کشید در حالی که رشد درآمد کاهش یافت و شرکت یکی از اهداف درآمدی رایت در سال 2021 را تا 75 درصد از دست داد.

این مقاله به موارد دیگری که در شرکت درست پیش نمی‌رفت توجه کرد. به عنوان مثال، DataRobot فروشندگان برتر خود را تنها چند روز قبل از اخراج 7 درصد از کارمندان خود به یک سفر مجلل به جزایر ویرجین فرستاد.

همانطور که مقاله منتشر شد، این فروش ها باعث خشم قابل درک در بین کارکنان DataRobot شد. و خیلی زود به چیزی بیش از خشم تبدیل شد.

یک ماه بعد، در 15 جولای، بن تیلور، استراتژیست ارشد هوش مصنوعی در DataRobot، استعفا داد و این ایمیل را برای کارکنان ارسال کرد (تاکید و برخی از قالب‌بندی‌ها از من است):

زمانی که دیدم مقاله فروش سهام منتشر شد، قلبم غرق شد. دوستی مطلق مهم نیست کلمات بعدی چه می‌شوند، اعمال کر کننده هستند. زمانی که آن مقاله منتشر شد، مانند سنجاقی بود که به بادکنک روحیه می‌پرد. مدیرانی که سهام می فروختند، به جای پر کردن شکاف در روحیه فنی، با اقدام خودخواهانه خود کمر ما را شکستند.

کاری که کردند غیراخلاقی بود. آنها میلیون ها دلار را از مهندسانی دزدیدند که سال ها برای ایجاد یک محصول عالی با حقوق متوسط ​​و ساعات طولانی کار کرده اند. کارمندانی که رویدادهای خانوادگی را از دست دادند، تعطیلات خانوادگی را با این وعده که میلیون‌ها دلار کاغذشان به پول نقد تبدیل می‌شود، کار کردند. بنابراین، کارمندان در DataRobot ماندند و سخت‌تر کار کردند در حالی که مدیرانی که ماه‌ها و نه سال‌ها آنجا بودند، پول نقد می‌کردند.

همچنین مهم است که توجه داشته باشید که مدیرانی که پول نقد می کردند، تمام اهداف خود را برای شرکت از دست داده بودند. این مدیران بیشتر به تصمیم شخصی خود اهمیت می دادند تا ماموریت. سوال واضح دیگر برای رهبران هنوز بی پاسخ است: چه زمانی آنها چه چیزی را فروختند و چه زمانی می دانستند که پیش بینی فروش در حال تغییر است و شرکت دیگر به عرضه اولیه سهام نمی رود؟ (…)

ما همچنین کارمندان سابق DataRobot را داریم که وام‌های عجیب و غریب سهام گرفته‌اند تا 100000 تا 1.000.000 دلار خرید سهام را پوشش دهند و از مدیران ما التماس کرده‌اند که به آنها اجازه فروش بدهند. این افراد دل و جان خود را در این شرکت گذاشتند و اکنون مجبور شده اند که رفاه مالی خانواده خود را در معرض خطر این مدیران قرار دهند. مهمترین کاری که در دوران رکود باید انجام داد حفظ روحیه و حفظ استعدادهای برتر است.

مدیران روحیه را از بین بردند و استعدادهای برتر ما در 2-3 ماه آینده می روند، از بدترین سناریو خوش آمدید. وعده کارمندان و ثروت های خانواده، اگر بمانند، دیگر کارساز نیست. به عنوان یک شرکت آل، این بدان معناست که ما ترمینال هستیم. ممکن است فکر کنید کارمندان ما قابل تعویض هستند، اما من کاملا برعکس را احساس می کنم.

این یادداشت امواج عظیمی را در داخل شرکت و خارج از آن ایجاد کرد.

پنج روز بعد، مدیر عامل DataRobot به دنبال این جنجال استعفا داد. در 20 ژوئیه، دن رایت، مدیر عامل شرکت، به دنبال سر و صدایی که بر سر بحث غرامت سهام و مبارزات شرکت به وجود آمد، مجبور به کناره گیری شد. مدیرعامل در یادداشت خروج خود به نحوه خروج خود به دلیل فشارهای داخلی اشاره کرد. به عنوان اطلاعات گزارش شده است:

رایت در یادداشت جدایی خود دلیل رفتنش را نگفت، جز اینکه این تصمیم «سخت» بود. رایت گفت: بدیهی است که سر و صدای بیرونی زیادی وجود دارد و آخرین چیزی که می‌خواهم این است که تیم ما دوپاره یا منحرف شود. در شرایط عادی، من در نقش خود باقی می‌ماندم تا چالش‌های فعلی‌مان را ببینم. اما به عنوان یک رهبر، مسئولیت من این است که DataRobot را در درجه اول قرار دهم، حتی اگر این بدان معنا باشد که باید کنار بروم.»

چه چیزی برای یادگیری از بحث DataRobot وجود دارد؟ متأسفانه، این یادآور نحوه عملکرد پویایی استارت‌آپ است. سرمایه‌گذاران، بنیان‌گذاران و مدیران، کسانی هستند که به دنبال آن هستند و اغلب کسانی هستند که پول زیادی به دست می‌آورند، حتی اگر شرکت با مشکل مواجه شود. و واقعیت این است که فروش سهام ثانویه معمولاً به بنیانگذاران محدود می شود و به عنوان یک سری از بقیه کارکنان مخفی نگه داشته می شود.

این همان چیزی است که در Hopin اتفاق افتاد، جایی که بنیانگذار شرکت نزدیک به 150 میلیون دلار سهام ثانویه فروخت در حالی که سایر کارمندان از فرصت مشابه برخوردار نبودند. هوپین بیش از 40 درصد از شرکت را در دو اخراج جداگانه اخراج کرده است. در همین حال، موسس، از طریق فروش سهام خود، تقریباً به اندازه درآمد شرکت در طول عمر شرکت به دست آورد.

بیشتر فروش سهام ثانویه گزارش نمی شود. با این حال، برخی از بنیانگذاران با تجربه کمتر، ثروت تازه به دست آمده خود را به رخ می کشند و سؤالات بیشتری را به خود جلب می کنند. این همان چیزی است که در Secret رخ داد، یک شبکه اجتماعی ناشناس که در مجموع 35 میلیون دلار در مدت شش ماه قبل از تعطیل شدن در سال 2015 جمع آوری کرد.

از قضا، بنیانگذاران Secret که پول را از روی میز برداشتند، در شبکه اجتماعی ناشناس خود به بیرون درز کرد: Secret. تنها شش ماه پس از تأسیس، این شرکت یک دور 25 میلیون دلاری سرمایه جمع‌آوری کرد و پستی در Secret به اشتراک گذاشت که چگونه مخفیانه پول از روی میز برداشته می‌شود – 3 میلیون دلار برای هر بنیانگذار. همانطور که اسکرین شات به اشتراک گذاشته شد توسط Business Insider:

اطلاعاتی در مورد بنیانگذاران Secret که پول از روی میز برداشته اند از طریق Secret به بیرون درز کرد.

اگر کارمندان نسبت به صحت ادعا شک داشتند، به زودی یکی از بنیانگذاران، دیوید بیتو، یک فراری خرید و با آن در دفتر حاضر شد و هر گونه شک و تردید باقی مانده را رد کرد. همانطور که نیویورک تایمز گزارش شده است در آن زمان، این یک نقطه عطف برای روحیه بود:

اما این خبر منتشر شد که دیوید بیتو و کریس بادر، بنیانگذاران Secret، بخشی از سهام خود را در این شرکت به قیمت 6 میلیون دلار فروختند و آقای بیتو بعداً یک فراری خرید. بنیانگذاران در ابتدا به کارمندان در مورد فروش چیزی نگفتند. در عوض، برخی از آنها در Secret متوجه شدند.

افراد نزدیک به Secret که نخواستند نامشان فاش شود، می‌گویند اگرچه آقای بیتو و بادر در جلسه به کارگران اطمینان دادند که به شرکت اختصاص داده شده‌اند، اما این یک نقطه عطف بود. این اعتماد برخی از کارگران را متزلزل کرد، آنها گفتند: اگر بنیانگذاران پول را از روی میز برداشته باشند، می تواند به این معنی باشد که از خود در برابر شکست Secret محافظت می کنند.

من فروش سهام ثانویه را که در آن از کارمندان مستقر برای مشارکت دعوت نمی شود، از نظر اخلاقی اشتباه می دانم. در صورت فاش شدن اخبار، بنیانگذاران باید انتظار فرسایش کارمندان را داشته باشند و در استخدام کارمندان مشکل بیشتری داشته باشند.

به‌عنوان یک مؤسس و مجری، خوب است که هنگام جمع‌آوری یک دور جدید بودجه، پول را از روی میز بردارید. اما در صورت لو رفتن این خبر، از مواجهه با شورش کارکنان مانند آنچه در DataRobot رخ داد، تعجب نکنید.

این برای این موضوع بود. علاقه مند به اسکوپ بیشتر هستید؟ را بخوانید نسخه کامل مشترک این شماره که همچنین شامل:

  • اخراج در Shopify این شرکت 10 درصد از کارکنان خود را رها کرد و یک روز بعد در درآمدهای سه ماهه خود زیان شگفت انگیزی را ثبت کرد.

  • حباب رشد تجارت الکترونیک و اخراج چرا ما شاهد اخراج های زیادی در شرکت هایی بوده ایم که کسب و کار در آن ها طی سال های 2020-21 رونق گرفت، مانند Shopify، Hopin، Cameo، Peloton و دیگران؟ نگاهی به اینکه چگونه تجارت الکترونیک در ایالات متحده رشد کرد – سپس کاهش یافت – پاسخ هایی دارد.

  • توقف استخدام گوگل انجماد در داخل کاهش یافت، و من با مدیران در مورد معنای آن صحبت کردم. همچنین: چرا گوگل استخدام مهندسان نرم افزار سطح پایه را متوقف کرد؟

  • تجزیه و تحلیل درآمد گوگل سرمایه‌گذاری‌هایی که این شرکت انجام می‌دهد – و زمینه‌هایی که احتمالاً مهندسان نرم‌افزار بیشتری را استخدام خواهند کرد – عدم اطمینان اقتصادی و اینکه چگونه همه اینها ممکن است بازگشت گوگل به دفتر را تسریع بخشد.

  • اسکوپ: کاهش سرعت استخدام. Vimeo، Robinhood، Graphcore.

اینجا را بخوانید.لینک منبع

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.