لینک کوتاه مطلب : https://hsgar.com/?p=6667

نسخه آلدوس هاکسلی از دیزنی “آلیس” |

انیمیشن معلق شماره 288

قبلاً در مورد آلیس دیزنی در سرزمین عجایب هرگز ساخته نشده صحبت کردم و قول دادم که داستان نسخه هاکسلی را به اشتراک بگذارم.

آلدوس هاکسلی

در پاییز سال 1945، والت دیزنی نویسنده آلدوس هاکسلی را برای کار بر روی فیلمنامه اکشن/انیمیشن زنده برای آنچه که قرار بود تبدیل شود به کار برد. آلیس و آقای کارول مرموز. هاکسلی یک نویسنده مشهور و پرکار انگلیسی بود که احتمالاً بیشتر به خاطر رمانش به یاد می‌آید دنیای جدید شجاع.

استودیو دیزنی با پرداخت ۷۵۰۰ دلار به هاکسلی برای نوشتن درمان این فیلم موافقت کرد. آنها در 18 اکتبر 1945 مبلغ 2500 دلار به او پرداخت کردند و باقیمانده آن در زمان تحویل درمان نهایی حداکثر تا 15 ژانویه 1946 پرداخت می شد.

هاکسلی درمان چهارده صفحه ای خود را در 23 نوامبر 1945 ارائه کرد. استودیو دیزنی همچنین گزینه ای را برای هاکسلی برای انجام فیلمنامه نهایی به قیمت 15000 دلار انتخاب کرد که شامل “همه اضافات، تغییرات و بازبینی ها” می شد. اولین پیش نویس فیلمنامه در 5 دسامبر 1945 تحویل داده شد.

والت دیزنی از زمانی که جنگ جهانی دوم به او نشان داده بود که کسب و کارش چقدر آسیب پذیر است، به طور جدی به فکر تنوع بخشیدن به لایو اکشن بود. راه حل او شبیه فیلم بود آهنگ جنوب (1946) که یک چارچوب اکشن زنده را نشان می دهد که سه بخش متحرک را به نمایش می گذارد. برای فیلم هم در نظر گرفت جزیره گنج (1950) که در آن دزد دریایی لانگ جان سیلور سه داستان انیمیشنی از رینارد روباه را برای جیم هاوکینز تعریف کرد تا به او در غلبه بر چالش ها کمک کند.


در اینجا شرح مختصری از خلاصه داستان هاکسلی است آلیس و آقای کارول مرموز از نوامبر 1945.

خلاصه داستان با نامه ای شروع می شود که در آن ملکه می خواهد با نویسنده آن ملاقات کند آلیس در سرزمین عجایب. به او گفته شده که او یک دان آکسفورد است و آرزو دارد معاون دانشگاه، لانگهام، هویت او را کشف کند.

لوئیس کارول در سال 1863

لانگهام نگرانی های دیگری دارد، از جمله کشیش چارلز داجسون که برای تبدیل شدن به کتابدار جدید لابی می کند. داجسون عاشق کتاب است و می‌خواهد از وظایفش در سخنرانی خلاص شود، زیرا وقتی عصبی است به شدت لکنت می‌کند. (در زندگی واقعی، Dodo در سرزمین عجایب به نام Dodgson که گاهی به دلیل لکنت خود را به عنوان “Do-Do-Dodgson” معرفی می کرد نامگذاری شد.)

لانگهام تمایلی به حمایت از داجسون برای شغل جدید ندارد، زیرا احساس می کند که این بزرگوار خوب به تئاتر و عکاسی علاقه مند نیست. دستیار لانگهام، گرو، که داگسون را به خوبی می شناسد و او را کمی عجیب و غریب می داند، سعی می کند از پرونده داجسون دفاع کند، بی فایده است.

گرو، سرپرست ضعیف دختری به نام آلیس است که والدینش موقتاً در هند به سر می برند. گرو خانم بیل را برای مراقبت از آلیس استخدام کرده است. دوشیزه بیل یک فرد بیهوده است که بسیار سخت گیر است و از داجسون متنفر است زیرا او ذهن آلیس را پر از مزخرفات می کند.

داجسون از آلیس دعوت کرده است تا برای اجرای تئاتری رومئو و ژولیت با یکی از شاگردان سابقش که اکنون به یک بازیگر جوان جذاب و با استعداد به نام الن تری بزرگ شده است، به او بپیوندد. دوشیزه بیل خشمگین شده و به آلیس دستور می دهد که نامه ای به داجسون بنویسد و به او اطلاع دهد که به دلیل “اصول مذهبی” نمی تواند در آن شرکت کند.

خانم بیل متوجه می شود که آلیس نامه را برای داجسون پست نکرده است، بلکه آن را پنهان کرده است تا بتواند مخفیانه بیرون بیاید و با او در تئاتر شرکت کند. بیل خشمگین آلیس را در خانه باغ قفل می کند.

آلیس از حبس شدن در خانه باغ وحشت می کند و شروع می کند به تصور اینکه یک طناب آویزان کرم از کتاب است و اینکه سر ببر پر شده گربه Cheshire است. در نهایت، با یادآوری اینکه در سرزمین عجایب «در پایین هر سوراخ خرگوش یک باغ وجود دارد»، او یک پنجره کوچک کرکره‌دار پیدا می‌کند و می‌تواند فرار کند.

آلیس در نهایت راه خود را به تئاتر پیدا می کند و با گریه به سمت الن تری و هنرمندان اطراف که در حال استراحت روی صحنه هستند می شتابد. او به طور نامنسجم داستان خود را بیان می کند. تری به دنبال داجسون می فرستد و از نحوه رفتار با آلیس عصبانی است.

الن تری در نهایت به همراه سایر بازیگران، داستان بازی کروکت ملکه سرخ و تبدیل فیلم به انیمیشن را بازگو می کند. داجسون از راه می رسد و به داستان سرایی که به بخش انیمیشن دیگری تبدیل می شود، می پیوندد.

در نقطه‌ای از داستان انیمیشن که ملکه سرخ فریاد می‌زند “با سرش برو!” به لایو اکشن و ظاهر شدن دوشیزه بیل و سپس گرو و دو پلیس باز می گردد. گرو متقاعد می شود که پلیس ها را اخراج کند و تری با شیوایی بیل را متقاعد می کند که باید با آلیس مهربان تر باشد.

22 ژوئن 1951: خالق میکی ماوس والت دیزنی (1901-1966) برای دیدن اولین نمایش آخرین فیلم خود به لندن می‌آید. او در حالی که به نسخه ای از کتاب والت دیزنی از فیلم جدید «آلیس در سرزمین عجایب» نگاه می کند، مدلی از شخصیت خود دونالد داک را در دست دارد. (عکس از ادوارد جی. مالیندین/ آژانس خبری تاپیکال/ گتی ایماژ)

در طول بحث، آلیس می گوید که داجسون واقعاً لوئیس کارول است.

گرو منزجر و ناامید اعلام می کند که این آخرین نی است که چرا داجسون برای شغل کتابدار مناسب نیست و برای مواجهه با لانگهام با این خبر ترک می کند.

لنگهام زمانی برای گرو ندارد، زیرا به او اطلاع داده شده است که ملکه همان روز بعد از ظهر برای ملاقات با نویسنده می آید. آلیس در سرزمین عجایب و می ترسد واکنش او به ناتوانی او در یافتن نویسنده چه باشد. گرو اعلام می کند که می تواند نویسنده را تولید کند و به تئاتر باز می گردد.

لنگهام و دیگر مقامات بلندپایه به ملکه ادای احترام می‌کنند و درست زمانی که لنگهام می‌خواهد اعتراف کند که نمی‌داند کارول کیست، گرو از راه می‌رسد و داجسون را به جلو هل می‌دهد. آلیس می‌ترسد که ملکه سرش را ببرد، اما ملکه کاملا راضی است. هنگامی که او می رود، داجسون خود را در دست کسانی می بیند که قبلاً او را خم کرده بودند.

همانطور که همه چاپلوسان جدید پیدا شده در اطراف داجسون جمع می شوند، همه آنها در چشمان آلیس ظاهر می شوند تا به ساکنان متحرک سرزمین عجایب تبدیل شوند و فقط خود داجسون انسان باقی بماند. یک پایان کوتاه، یک درگاه گوتیک را نشان می‌دهد که کلمه «کتابدار» روی در نقاشی شده است و داگسون به راحتی پشت میز نشسته، می‌نویسد، و دور تا دور آن را دیوارهای کتاب احاطه کرده است.


در 7 دسامبر 1945 یک جلسه داستانی با والت و هاکسلی و همچنین دیک هیمر، جو گرانت، دی کوچ، کپ پالمر، بیل کاترل و هام لوسک برگزار شد.

(تصویر پوستر از طریق مت کراندال)

هاکسلی تغییرات قابل توجهی در فیلمنامه ایجاد کرده بود. به عنوان مثال، انتقال به سرزمین عجایب از تئاتر به استودیوی داجسون منتقل شد، جایی که آلیس به دنبال اثبات کتاب برای آلیس در سرزمین عجایب است. کپی موجود از فیلمنامه دارای نشانه‌هایی با مداد است که آلیس وارد سرزمین عجایب می‌شود و داگسون شروع به گفتن داستان برای او می‌کند. با توجه به اینکه تنها سی و یک صفحه اول از فیلمنامه باقی مانده است، متأسفانه تغییرات دیگری که انجام شد ممکن است هرگز مشخص نشود.

برای صحنه آخر، والت پیشنهاد کرد: «شاید در صحنه آخر، آقای کارول را با این همه شخصیت کوچک در اطرافش ببینیم و ناگهان به شخصیت کوچکی تبدیل شود که ما می خواهیم. ما فقط می توانیم یک پایان برچسب ایجاد کنیم. همه خوشحالن در حالی که این اتفاق می افتد، همه می توانند خوشحال باشند. این مکانی طبیعی برای گرد هم آوردن همه است.»

گفته شده است که والت فیلمنامه هاکسلی را رد کرد زیرا احساس می کرد که بیش از حد “ادبی” است و فقط می تواند هر سوم کلمه را بفهمد. با خواندن نظرات والت در یادداشت‌های جلسه داستانی، به احتمال زیاد او احساس می‌کرد که آنچه او می‌خواست را نشان نمی‌داد. با این حال، والت به طور فعال در مورد شکل دادن داستان به چیزی قابل اجرا هیجان زده بود.

متأسفانه، آتش سوزی گسترده در سال 1961 بیش از چهار هزار کتاب و اسناد حاشیه نویسی هاکسلی، از جمله دخالت او در آلیس پروژه خوشبختانه، آرشیو دیزنی برخی از یادداشت‌های جلسه داستانی، برخی یادداشت‌ها، درمان چهارده صفحه‌ای و سی و یک صفحه از فیلمنامه نوشته شده توسط هاکسلی را دارد. زمانی که انیمیشن دیزنی در سال 1951 منتشر شد، هیچ عنصری از کار هاکسلی در آن وجود نداشت.

لینک منبع

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.