لینک کوتاه مطلب : https://hsgar.com/?p=6749

چرا و چگونه ما بودجه VC را برای یک پروژه منبع باز افزایش دادیم

جنبش منبع باز بسیاری از نرم افزارها مانند سیستم عامل ها، مرورگرها و پایگاه های داده را در اختیار ما قرار داد. آنها جایگاه برجسته ای در دنیایی دارند که ما امروز در آن زندگی می کنیم. پروژه‌های داخلی شرکت‌های بزرگ مانند Kubernetes، React، Angular و Tensorflow که بعداً منبع باز شد، به استانداردهای صنعتی تبدیل شده‌اند و بر شتاب جنبش OSS افزوده‌اند. به طور سنتی شرکت های OSS از طریق فروش پشتیبانی و خدمات کسب درآمد می کردند. این نرم افزار رایگان و رویکرد پشتیبانی پولی توسط بسیاری از شرکت ها از جمله پیشگامانی مانند Redhat و MySQL اتخاذ شد. اکنون نرم افزار منبع باز (OSS) شروع به ورود به فضای SaaS کرده است. بسیاری از پروژه های OSS اکنون دارای یک راه حل میزبانی شده هستند.

برای کسانی که در مورد ToolJet چیزی نشنیده اند، ابزار جت یک چارچوب کم کد منبع باز برای ساخت ابزارهای داخلی سفارشی است.

اولین تعهد به مخزن GitHub ما در 1 آوریل 2021 بود و ما مخزن را در 7 ژوئن 2021 عمومی کردیم و آن را در هکرنیوز راه اندازی کرد.

نشانه های اولیه تناسب محصول با جامعه زمانی مشاهده شد که مخزن GitHub ما بیش از 1000 ستاره را در عرض 8 ساعت پس از راه اندازی HN به دست آورد. مطرح کرده ایم 1.55 میلیون دلار بودجه ظرف 2 هفته پس از پرتاب HN.

بسیاری از پروژه های منبع باز جالب وجود دارد. امیدواریم این مقاله و داستان ما برای کسی که به دنبال ایجاد یک کسب و کار با پروژه های منبع باز خود است مفید باشد.

گزینه های ما چه بود؟

در زمان راه اندازی، تیم ToolJet فقط من را به عنوان یک عضو تمام وقت داشت. ToolJet با هدف ایجاد یک کسب و کار در اطراف آن ساخته شده است. من از همان روزهای ابتدایی سعی کردم سرمایه گذارانی برای تامین مالی ToolJet پیدا کنم. وقتی پس از راه‌اندازی کمی کشش اولیه را به دست آوردیم، چند گزینه برای ایجاد یک شرکت در اطراف ToolJet پیش روی ما بود.

الف) بوت استرپینگ: رشد با استفاده از پولی که مشتریان شما می پردازند یک مفهوم عالی است. اما در مراحل اولیه یک محصول، پیدا کردن چنین مشتریانی که پول پرداخت می‌کنند، ممکن است سخت باشد و تا زمانی که این اتفاق نیفتد، پس‌انداز کافی برای تامین مالی پروژه نداشتم.

ب) ساختمان به عنوان پروژه جانبی: این پروژه می تواند توسط تیمی از نگهبانان که به طور تمام وقت برای شرکت دیگری کار می کنند، نگهداری شود. اگرچه برای پروژه‌های کوچک‌تر عالی کار می‌کند، اما ممکن است برای ToolJet کارایی نداشته باشد، زیرا باید ده‌ها ادغام و ویجت رابط کاربری را قبل از اینکه پلتفرم برای مشتریان مفید باشد بسازیم. به عنوان یک پروژه جانبی، ممکن است ماه ها یا سال ها طول بکشد تا به آن دست پیدا کنیم.

ج) تامین مالی VC: اگر امکان ایجاد یک تجارت سودآور و مقیاس پذیر در آینده وجود دارد، سرمایه گذاری VC ایده خوبی است. ما این راه را انتخاب کردیم. بیایید در بخش بعدی بیشتر در این مورد بحث کنیم.

چرا سرمایه گذاری VC را انتخاب کردیم؟

ما بودجه VC را انتخاب کردیم زیرا می‌خواستیم به سرعت رشد کنیم. ما متوجه شدیم که اگر ToolJet به یک پروژه جانبی تبدیل شود، ساختن پلتفرمی که می‌خواستیم بسازیم ماه‌ها طول می‌کشد. ما می خواستیم با گسترش تیم به رشد خود سرعت ببخشیم.

با انتخاب پول VC، شما همچنین باید متعهد به خروج یا شکست کامل شوید. همچنین، این بدان معنی است که شما باید با تعدادی از سرمایه گذاران صحبت کنید تا بودجه دریافت کنید و با کسانی که به طور منظم به شما کمک مالی کرده اند صحبت کنید. از طرف دیگر، می‌توانید با افراد شگفت‌انگیزی صحبت کنید که در طول سال‌ها (یا دهه‌ها) شرکت‌های مشابهی را تأمین مالی کرده‌اند و از نزدیک سفرهای آنها را تماشا کرده‌اند.

آیا برای همه است؟

قطعا نه. بسیاری از شرکت های منبع باز بوت استرپ وجود دارند که درآمد/سود خوبی دارند. ما این مسیر را انتخاب کردیم، زیرا شاید یک دهه بعد، نمی خواهیم افسوس بخوریم که فرصتی را برای ساختن چیزی بزرگ از دست دادیم، فقط به این دلیل که می خواستیم آن را به عنوان یک پروژه جانبی بسازیم.

مزایای بودجه VC برای OSS
الف) می تواند تیمی از افراد با استعداد و با تجربه بسازد.
در روزهای ابتدایی ToolJet، تعدادی از دوستانم در مورد کار روی پروژه هیجان زده بودند. اما آنها (و من) در موقعیتی نبودیم که بتوانیم شغل خود را رها کنیم و روی پروژه منبع باز که به آن علاقه داریم کار کنیم. بودجه قطعاً به ما کمک کرد که تمام وقت شویم.

ب) به مشتریان خود اطمینان بیشتری می دهد.
ما شاهد بسیاری از پروژه های منبع باز بوده ایم که به دلیل کمبود بودجه رها شده اند. بسیاری از نگهدارنده ها نمی توانند برای مدت طولانی به صورت رایگان کار کنند. مگر اینکه کسب و کاری وجود داشته باشد که پول در بیاورد یا اگر جریانی دائمی از کمک های مالی وجود داشته باشد، نگهبانان باید به زندگی خود ادامه دهند. پشتیبانی از VC به این معنی است که نگهبانان باید به پروژه متعهد باشند.

می توانید در مورد موضوع تامین مالی پروژه های منبع باز بیشتر بخوانید اینجا.

جدول زمانی

مارس 2021 – یکی از پروژه های جانبی خود را فروختم و کار را رها کردم و تصمیم گرفتم تا 6 ماه تمام وقت در ToolJet کار کنم.

31 مارس 2021 – اولین مرتکب شدن.

آوریل 2021 – تعهدات بیشتر. با سرمایه گذاران تماس گرفت، برای YC درخواست داد (همه رد شدند).

مه 2021 – کاربران بتا (بیشتر شرکت هایی که من شخصا می شناختم) و روی درخواست ها و پیشنهادات ویژگی کار می کنند.

7 ژوئن 2021 – راه اندازی شد ProductHunt و هکر نیوز.

7 ژوئن 2021 – 1000 ستاره برای مخزن GitHub ما.

16 ژوئن 2021 – اولین چک (200 هزار دلار)

21 ژوئن 2021 – دور بذر با 1.55 میلیون دلار به پایان رسید. ما پیشنهاداتی برای بیش از آنچه به دنبالش بودیم داشتیم (به اندازه کافی برای جمع آوری بیش از 2.5 میلیون نفر). اما ما نمی‌خواستیم (بسیار) بیش از آنچه نیاز داشتیم جمع آوری کنیم.

از آن زمان – گسترش تیم و در عین حال بهبود پلت فرم.

چگونه سرمایه را جمع آوری کردیم

قبل از راه‌اندازی، با افرادی در حلقه‌ام تماس گرفتم که می‌توانستند من را به سرمایه‌گذاران متصل کنند. من همچنین سعی کردم به تعدادی از سرمایه گذاران فرشته ایمیل ارسال کنم. برخی از آنها در مورد چشم انداز متقاعد شده بودند، اما می خواستند معیارهایی را ببینند تا ثابت کنند که کار خواهد کرد.

هنگامی که ما راه اندازی شدیم، علاقه ورودی از سوی چند شرکت VC و سرمایه گذاران فرشته وجود داشت. پس از دریافت اولین چک، صحبت با سرمایه گذاران بیشتری آسان بود. و هنگامی که سرمایه گذار اصلی را به دست آوردیم، بستن دور کار دشواری نبود. همه چیز از جمله ارائه و مذاکرات از طریق Zoom، Google Meets و تماس های WhatsApp انجام شد.

جمع آوری سرمایه به راحتی می تواند به یک شغل تمام وقت تبدیل شود که بیشتر شامل گفتگو با سرمایه گذاران زیادی در هر روز می شود. روند برخی از این سرمایه گذاران می تواند در طول هفته ها طول بکشد. ما می خواستیم دور را به سرعت ببندیم و به توسعه محصول برگردیم. ما توانستیم سرمایه‌گذارانی را پیدا کنیم که به سرعت حرکت می‌کنند و این به ما کمک کرد زمان کمتری را به دنبال پول صرف کنیم و در عوض آن زمان را صرف چیزی کنیم که واقعاً دوست داریم.

بعدش چی؟

ما الان یک تیم 12 نفره هستیم. از زمان راه‌اندازی، ما قادر به ساخت و ارسال بسیاری از موارد فوق‌العاده مانند همکاری بلادرنگ، ادغام با فضای ذخیره‌سازی ابری، مجموعه‌ای از گزینه‌ها برای استقرار ToolJet، ادغام با منابع داده جدید، بیش از ده ها ویجت جدید و غیره بودیم. ما همچنین از بیش از 100 مشارکت کننده که از ده ها کشور مختلف هستند کمک گرفتیم. با بازخورد مداوم جامعه منبع باز، هدف ما ایجاد پلتفرمی است که در طول ماه ها و سال های آینده متصور هستیم.

ما دوست داریم نظرات شما را در مورد ToolJet بشنویم، مخزن ما در اینجا است: https://github.com/ToolJet/ToolJet

لینک منبع

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.