لینک کوتاه مطلب : https://hsgar.com/?p=6774

VC ها میلیاردها دلار را در استارت آپ های اسکوتر هدر دادند. بازارها فکر می کنند ارزش اندکی را دارند

تقریباً پنج سال پیش، اسکوترها آمدند. آن وقت است پرنده، اولین تک شاخ در این بخش استارتاپی که زمانی پر سر و صدا بود، سرویس اشتراک اسکوتر افتتاحیه خود را راه اندازی کرد.

این شرکت، توسط سابق تاسیس شد لیفت و اوبر اجرایی تراویس وندرزندن، خود را به عنوان راه حلی برای حمل و نقل آخرین مایل معرفی کرد. در مکان‌های متراکم مانند پردیس‌ها و مراکز شهر، کسانی که مایلند می‌توانند فقط روی یک برنامه کلیک کنند و با خوشحالی به مقصد خود بروند.

پذیرندگان اولیه اسکوترها را راهی سریع، سرگرم کننده و مقرون به صرفه برای رفت و آمد می دانستند. افراد غیر پذیرنده آنها را راهی سریع برای پایان دادن به اورژانس می دانستند. رانندگان بیشتر آرزو داشتند که از جاده خارج شوند.

کمتر جستجو کنید بیشتر ببند

درآمد خود را با راه‌حل‌های جستجوی همه‌جانبه که توسط رهبر داده‌های شرکت خصوصی ارائه می‌شود، افزایش دهید.

مهم نیست که شما در مورد اسکوترها چه فکر می‌کنید، تا اواخر سال 2019 حضور شهری همه‌جای آن‌ها یک واقعیت به نظر می‌رسید. تا آن زمان، VCها بیش از 2 میلیارد دلار برای به اصطلاح نوپاهای میکروموبیلیتی در سطح جهان ریخته بودند، که بیشتر آنها به طور کامل یا تا حدی به اسکوترهای برقی متکی بودند.

چند سال به سرعت به جلو، و آشکار است که این شرط بندی به خصوص خوب پیش نرفته است، با Bird در حال حاضر یک پنی سهام، کاهش ارزش های شرکت اسکوتر گسترده تر برای سواری. در حالی که اسکوترها هنوز در اطراف هستند، هیچ انتظاری از بازدهی قوی از سرمایه گذاری در فضا وجود ندارد.

اسکوتر پیک

چگونه اتفاق افتاد؟ ما با زمان های بالا شروع می کنیم. در مجموع، تقریباً در پنج سال گذشته، بیش از 5 میلیارد دلار از بودجه مخاطره‌آمیز صرف استارت‌آپ‌های مختلفی شد که در اجاره، شارژ و ساخت اسکوترها مشغول بودند. برای مرجع، ما 34 شرکت با بیشترین سرمایه را فهرست می کنیم:

اسکوترهای اروپایی تازه‌کار، آسیایی‌ها و دو پیشرو سهم بازار ایالات متحده – برد و اهک– غلبه بر بازارهای داخلی. سازندگان اسکوتر نیز به همراه ارائه دهندگان خدمات شارژ، خدمات و زیرساخت افزایش یافتند.

در یک نقطه، ما به “اوج اسکوتر” ضربه زدیم. ساکنان شهر در آن زمان این را به‌عنوان دوره‌ای به یاد می‌آورند که پیاده‌روها به‌طور منظم با خطرات پارگی دو چرخ با مارک‌های مختلف مسدود می‌شدند. محبوبیت آنها، حداقل در محله من، درست قبل از شروع همه گیری به نظر می رسید به اوج خود رسیده است. پس از آن، بسیاری از ما دیگر جایی برای رفتن نداشتیم، فراتر از سفرهای نقابدار به خواربارفروشی.

البته این تقصیر شرکت های اسکوتر نبود. اما باعث پیش بینی غیرقابل پیش بینی شد. آیا اوج اسکوتر قبلاً اتفاق افتاده بود، یا کاهش سرعت ناشی از کووید صرفاً موقتی بود؟

جایی برای خوش بینی تعدیل شده وجود داشت. در اواخر سال 2020، در عمق همه‌گیری، آندریا الیس، مدیر مالی لایم، با Crunchbase News در مورد اینکه چرا «اشکال حمل‌ونقل تک سرنشین در هوای آزاد» (مانند اسکوتر و دوچرخه‌های الکترونیکی) به‌ویژه مطلوب به نظر می‌رسند، گفتگو کرد. و در واقع، آنها در میان آن درصد رو به کاهش از انسان هایی که جایی برای رفتن داشتند، عملکرد بسیار خوبی داشتند.

اسکوتر با SPAC ملاقات می کند

اسکوترهای الکترونیکی در سال گذشته هنوز به اندازه کافی داغ بودند که، زمانی که رونق SPAC فرا رسید، خریداران مشتاق چک خالی به دنبال اهداف بالقوه به فضا بودند. Bird در ماه مه 2021 اعلام کرد که از طریق ادغام با SPAC، Switchback II، با ارزش اولیه حدود 2.3 میلیارد دلار، عمومی خواهد شد.

در حقیقت، وضعیت مالی برد در آن زمان عالی به نظر نمی رسید. درآمد سال 2020 آن نسبت به سال گذشته بیش از 40 درصد کاهش یافت و به 79 میلیون دلار رسید. زیان خالص از 208 میلیون دلار فراتر رفت.

با این حال، پرنده پیش بینی کرد درآمد تا سال 2022 به بیش از 400 میلیون دلار برسد.

عملاً مانند تمام معاملات SPAC با بودجه VC، کار بدی داشت. Bird بلافاصله پس از تکمیل ادغام خود در نوامبر سقوط کرد. در سال جاری تاکنون، قیمت به طور پیوسته کاهش یافته است، به طوری که اخیراً هر سهم کمتر از 50 سنت قیمت داشته است.

این اعداد بسیار بد هستند، حتی با اجرای وحشتناک استانداردهای SPAC. برای دیدگاه، ارزش بازار عمومی اخیر Bird حدود 135 میلیون دلار بود. در آن سطح، باید شاهد افزایش ارزش بازار خود کمی بیش از 20 برابر یا 2000 درصد باشد تا بتواند با ارزش 2.9 میلیارد دلاری که طبق گزارش ها در سری D 2019 به دست آورده بود، از بین برود.

این فقط پرنده نیست که بازارهای عمومی آن را دوست ندارند. هلبیزیکی دیگر از اپراتورهای کرایه اسکوتر و دوچرخه که سال گذشته از طریق SPAC عمومی شد، نیز عملکرد بدی داشته است، به طوری که سهام اخیراً در سطح 50 سنت قرار دارد که تقریباً 95 درصد از بالاترین قیمت پاییزی خود کاهش یافته است.

اما در حالی که ارزش گذاری در بخش آن سقوط می کند، Bird به حرکت خود ادامه می دهد. این شرکت درآمد سه ماهه اول را 38 میلیون دلار گزارش کرده است که نسبت به سال گذشته حدود 46 درصد افزایش یافته است. علاوه بر اجاره، اسکوترها و دوچرخه های مارک می فروشد و خدماتی را برای اپراتورهای مستقل راه اندازی می کند تا شبکه های اسکوتر خود را راه اندازی کنند.

خداحافظ یارانه سبک زندگی هزاره

اگر می‌توان درسی از مسیر بالا و پایین پرنده گرفت، به نظر می‌رسد که برای سرمایه‌گذاران بیشتر از بنیان‌گذاران استارت‌آپ مرتبط باشد.

شبکه‌های اسکوتر به سادگی همان کاری را انجام دادند که تقریباً همه تک‌شاخ‌های کالیفرنیایی آن دوران انجام دادند: آنها به سرعت رشد کردند و در عین حال پول زیادی از دست دادند. و البته، مشکل محبوب بودن در هنگام از دست دادن پول این است که هر چه محبوبتر شوید، پول بیشتری از دست خواهید داد.

با این حال، حامیان مخاطره‌پذیری که این زیان‌ها را تامین کردند، نتوانستند شاهد تغییری در بازار باشند که در آن سرمایه‌گذاران عمومی دیگر نمی‌خواهند از ارزش‌گذاری‌های بالا برای شرکت‌های با رشد و زیان بالا حمایت کنند. این باعث می‌شود شبکه‌های اسکوتر و تعداد زیادی از دیگر مدل‌های تجاری که زمانی به شدت یارانه‌ای دریافت می‌کردند، از رشد اجتناب کنند و ابتدا روی کاهش زیان‌ها و فشار به سمت سودآوری تمرکز کنند.

امروزه، اجاره اسکوتر به سختی معامله ای به نظر می رسد. با نرخ های معمولی، که شامل هزینه اولیه و هر دقیقه است، یک سواری 20 دقیقه ای حدود 6 دلار هزینه دارد. این بیشتر از یک اتوبوس یا مترو سواری سریع در مکان هایی است که این گزینه ها را ارائه می دهند.

با این حال، حمل و نقل آخرین مایل همچنان یک جایگاه دشوار برای پر کردن شبکه‌های شهری است و اسکوترها جایگاهی در این ترکیب دارند. ما هنوز با آنها تمام نشده ایم. فقط انتظار نداشته باشید روزهای – یا ارزش گذاری – دوران اوج اسکوترها به این زودی ها بازگردند.

تصویر: لی آن دیاس

با Crunchbase Daily از دورهای مالی اخیر، خریدها و موارد دیگر به روز باشید.

لینک منبع

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.