لینک کوتاه مطلب : https://hsgar.com/?p=6795

Meshtastic: A Review – تایلر سیپریانی

Meshtastic رویای سولارپانک من است – یک ارتباط دهنده ارزان، رمزگذاری شده و offgrid. اما پروژه هنوز در مراحل آلفا است (و نشان می دهد).

LILYGO® TTGO Meshtastic T-Beam V1.1 ESP32 LoRa

مشاستیک یک سیستم ارتباطی است سفت‌افزار آن بر روی دستگاه‌های بدون استخوان «T-Beam» اجرا می‌شود. تیرهای تی به صورت کاملاً مونتاژ شده و پیش فلاش در دسترس هستند برای حدود 35 دلار.

این دستگاه ها ارتباط رمزگذاری شده و به سبک پیام متنی را از طریق یک برنامه در تلفن هوشمند شما فعال می کنند. بدون نیاز به خدمات سلولی

من برای سفر اخیرم دو تیرآهن T Meshtastic خریدم پارک ملی یلوستون. دستگاه‌ها طبق آگهی‌ها کار می‌کردند – ما می‌توانستیم متن‌ها و مکان‌ها را بین تلفن‌های Android خود به اشتراک بگذاریم، حتی اگر سرویسی نداشتیم.

Meshtastic در پارک ملی یلوستون

مشکلاتی که Meshtastic حل می کند

زیرساخت های ارتباطی از کار می افتد. آیا یک زلزله در پورتوریکو یا سفر به پارک ملی—تصور موقعیتی که گوشی هوشمند شما بی فایده است آسان است.

و نظارت بر ارتباطات شما بی اهمیت است-اتاق تاسیس AT&T 641A برای انتقال ارتباطات به NSA و گزارش هایی از “تازی ها“-دستگاه هایی که خود را به عنوان دکل های سلولی در می آورند- پیام های متنی معترضان را رهگیری می کنند.

Meshtastic سعی می کند این مشکلات را با استفاده از قطعات ارزان، در دسترس و نرم افزار منبع باز حل کند.

ساکت شو و پولم را بگیر

چیزی که دوست ندارم

شارژر باتری Opus BT-C3100

هیچ راهی برای دور زدن آن وجود ندارد: این یک پروژه با کیفیت آلفا است. در حال حاضر، فقط برای افراد عصبی (مثل من 🌠) قابل استفاده است. اگر اهل قلع و قمع یا سرگرمی نباشید، احتمالاً اوقات بدی خواهید داشت.

  • کیفیت آلفا – استفاده از پروژه، حتی برای موارد اولیه، سخت است. در طول سفر به یلوستون، بارها و بارها اتصال بلوتوث خود را با دستگاه‌ها قطع کردیم—آنها همچنان به خواب می‌رفتند. و گاهی اوقات رابط کاربری نامشخص است – در نهایت دکمه‌ها را پایین نگه داشتم و منتظر شدم تا چیزی (هر چیزی) اتفاق بیفتد.
  • iOS به Testflight نیاز دارد – برنامه موبایل اندروید به خوبی کار می کرد، اما برنامه iOS برای نصب به Testflight نیاز دارد – که به نظر دردسرساز می رسد.
  • باتری ها/بمب های کوچک – پرتوهای T از باتری‌های بزرگ هونکین 18650 استفاده می‌کنند – همان سلول‌های لیتیوم یونی که در بسته‌های باتری تسلا استفاده می‌شوند. در حالی که باتری ها تمام روز کار می کنند، مجبور شدم خریدهای اضافی انجام دهم. بعداً متوجه شدم که بسته‌های باتری USB به خوبی از بین می‌روند، اما وقتی آن را خریدم در مورد آن مطمئن نبودم. این موارد به هزینه های من اضافه شد:
  • PCB ها ترسناک هستند – نگه داشتن PCB (برد مدار چاپی) باعث ترس و وحشت تازه‌خواران الکترونیکی می‌شود. برچسب‌هایی در این گفتمان موجود است که به شرح زیر است:مشاستیک: این یک بمب نیست” (برای ایستگاه های پایه در زمینه).
  • “مشتاستیک” – مغز من از تایپ “meshtastic” در اولین تلاش خودداری می کند. این ممکن است یک مشکل شخصی باشد

چیزی که من دوست دارم

در مورد این پروژه چیزهای زیادی برای دوست داشتن وجود دارد.

  • FOSS – Meshtastic یک نرم افزار رایگان است – سیستم عامل دارای مجوز GPL-3.0 است چهار آزادی نرم افزار برای اعتماد کاربران به این دستگاه ضروری است.
  • رمزگذاری – داده های در حال حرکت بین دستگاه های T-Beam از طریق AES256 رمزگذاری می شوند – هنوز استاندارد ناگسستنی. اگرچه، مستندات مربوط به این موضوع کمی مرا نگران می‌کند: “به احتمال زیاد امنیت AES256 “به درستی” پیاده‌سازی شده است و ناظر نمی‌تواند پیام‌های شما را رمزگشایی کند. 😅
  • LoRa – دستگاه های Meshtastic از طریق LoRa کار می کنند (لوng Range) رادیو. در ایالات متحده، LoRa از باند ISM (در 915 مگاهرتز) استفاده می کند. باند ISM هیچ الزامی برای مجوز ندارد – این بدان معناست که برخلاف رادیو ham، رمزگذاری ترافیک قانونی است. در آزمایش، LoRa تا چند مایل دورتر با یک دید خوب کار می کند.
  • انجمن – یک جامعه پر جنب و جوش وجود دارد GitHub، Thingiverse، گفتمان، و اختلاف نظر. عالی هست مستندات و مردمی وبلاگ نویسیوبلاگ نویسی).

حکم

من با این پروژه هیجان زده هستم. افراد با استعدادی که این جامعه را تقویت می کنند، راه اندازی را تجربه می کنند ایستگاه های پایه در Burning Man و دویدن تونل های ssh از طریق LoRa-آنها کارهای فوق العاده ای انجام می دهند.

من هنوز شروع نکردم به این موضوع.

لینک منبع

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.