لینک کوتاه مطلب : https://hsgar.com/?p=6849

چرا (تقریبا) هرگز آنها را نمی بینید؟

پشه ها برخی از آزاردهنده ترین (و کشنده ترین) آفات موجود در جهان هستند. اگر اهل کشوری بدون پشه هستید – مانند بریتانیا – ممکن است متوجه نشوید که پشه‌ها چقدر آزاردهنده هستند. فقط تصور کنید که نه تنها با پاهای خسته، آفتاب سوختگی بلکه با نیش پشه های خارش دار به هتل خود بازگردید. پس چرا تقریباً هرگز پشه ها را در جادویی ترین مکان روی زمین نمی بینید؟ بیایید جادو را کشف کنیم.

اسطوره ریشه کنی

قبل از بحث در مورد جزئیات برنامه کنترل پشه دیزنی، لازم به ذکر است که وجود دارد بسیاری از مقالات و ویدیوهایی در اینترنت که به دروغ ادعا می کنند که هیچ پشه ای در پارک های دنیای دیزنی وجود ندارد.

اعضای بازیگران در طول شیوع ویروس زیکا در سال 2016، دافع حشرات را به صورت رایگان اهدا می کنند

حقیقت این است که این یک افسانه است. از بین بردن پشه ها به طور کامل در هر نقطه ای از فلوریدا عملا غیرممکن است. به هر حال فلوریدا قلمروی باتلاقی است و تقریباً عالی ترین محیط برای رشد پشه ها است. در واقع فلوریدا بدترین ایالت برای پشه‌ها است و از تگزاس و لوئیزیانا جلوتر است.

اما درست است که دیزنی در پارک های دنیای دیزنی کار خوبی در حفظ تعداد پشه ها انجام می دهد. به هیچ وجه شاهکار آسانی نیست. تاکتیک های کنترل پشه در واقع از چندین دهه پیش شروع شد.

نمایشگاه جهانی نیویورک 1964

در نمایشگاه جهانی نیویورک در سال 1964، والت با ژنرال بازنشسته ارتش ویلیام ای پاتر یا به اختصار «جو» پاتر آشنا شد.

جو پاتر / اعتبار: D23

جو به عنوان فرماندار کار می کرد منطقه کانال پانامامنطقه ای که به دلیل تب زرد و پشه های مالاریا شناخته شده است. ساخت کانال پاناما در واقع چندین دهه قبل از فرمانداری جو اتفاق افتاده است، ساخت موفقیت آمیز آن را می توان به کار انجام شده توسط ویلیام سی. گورگاس نسبت داد، پزشکی که سخت برای از بین بردن پشه ها در این کانال مبارزه کرد و یکی از اولین افرادی بود که پیش بینی کرد. درست است که تب زرد توسط این حشرات مزاحم منتقل شده است.

دکتر گرگاس استراتژی اصلی به کار گرفته شده برای کنترل جمعیت پشه شامل دو چیز است که هر دو برای جلوگیری از تشکیل لارو پشه طراحی شده اند:

  • حذف آب راکد
  • تصفیه آب های غیر قابل زهکشی با روغن

زمانی که جو فرماندار شد، این کانال برای چندین دهه فعال بود. در طول این مدت، استراتژی کنترل پشه اصلاح شد و جو توانست نکات و نکات آن را بیاموزد.

وقتی والت با جو ملاقات کرد، او را در محل استخدام کرد تا در آنچه که در آن زمان به عنوان “پروژه فلوریدا” شناخته می شد، کمک کند.

پروژه فلوریدا

برای چیزی که قرار بود به دنیای دیزنی تبدیل شود، والت هزاران جریب زمین در مرکزی ترین قسمت فلوریدا می خرید. هر ذره زمینی که او خرید، باتلاقی گرم و مرطوب، پر از تمساح، تمساح و البته پشه بود. والت می دانست که پشه ها مشکل ساز خواهند شد و از قبل نیاز به کنترل آفات را تشخیص داده بود.

جو پاتر قرار بود کارشناس مقیم والت در کنترل پشه ها باشد. اما حتی با کمک جو هم کار آسانی نخواهد بود و برای کار به ترکیبی از چندین تکنیک مختلف نیاز دارد. جو می دانست که بهترین رویکرد برای کنترل جمعیت پشه این است که حشرات بالغ را نکشند، بلکه لاروها را هدف قرار دهند. اگر او می‌توانست دنیای دیزنی را به مکانی تبدیل کند که پشه‌ها قادر به تخم‌گذاری نباشند، آنگاه می‌توانست تعداد آنها را به شدت کاهش دهد.

خندق های جو

رودخانه های زهکشی شده آمریکا / ITM Katrina J.

از آنجایی که آب ایستاده جایی است که پشه ها تخم می گذارند، باتلاق ها مکان مناسبی برای پرورش آنها است. جو پاتر می دانست که اولین گام برای از بین بردن آفات، خلاص شدن از شر هر گونه آب ایستاده در دنیای دیزنی است. جو بر ساخت خندق های زهکشی نظارت داشت که به سرعت به «خندق های جو» معروف شد. او آنها را در اطراف محوطه پارک ساخت تا اطمینان حاصل کند که هر گونه آب قبل از جمع شدن در مناطق و راکد شدن حذف می شود.

البته جاذبه‌هایی وجود دارند که به آب نیاز دارند، اما این جاذبه‌ها به‌طور خاص طراحی شده‌اند تا اطمینان حاصل شود که آب همیشه در حرکت است، همانطور که در مورد Splash Mountain چنین است. این کار از هر گونه آب راکد جلوگیری می کند.

آبراه، ساختمان و محوطه سازی خوب

برای جاذبه‌هایی که به حجم‌های بزرگ‌تری از آب نیاز دارند، مانند رودخانه‌های آمریکا، لوله‌های اتصال زیرزمینی همه آبراه‌های مختلف را به هم متصل می‌کنند تا بتوانند فرآیند طبیعی فیلتراسیون و رکود زدایی را طی کنند. پشه ماهی همچنین در آبراه ها برای مبارزه با رشد لارو پشه استفاده می شود.

آب معمولاً در این آبراه ها با گچ به رنگ سبز رنگ می شود تا لوله ها، مسیرهای راهنمایی و سایر عملکردهای پنهان برای مهمانان نامرئی شوند.

روش دیگری که تقریباً برای مهمانان قابل توجه نیست، نحوه ساخت سازه های داخل پارک ها است. هر ساختمان، مهم نیست که دارای یک هتل تفریحی یا یک جاذبه باشد، شکل خاصی دارد که برای جلوگیری از جمع شدن آب ایستاده روی سطح آن طراحی شده است.

اجتناب از آب راکد حتی در مورد گیاهانی که برای رشد در داخل پارک ها انتخاب می شوند نیز پیش می رود. گیاهانی انتخاب می‌شوند که دارای برگ‌هایی هستند که آب راکد را در خود جای نمی‌دهند، معمولاً گیاهانی که به آب اجازه می‌دهند از روی آن‌ها بریزد و به سمت یکی از خندق‌های جو حرکت کند.

جشنواره بین المللی گل و باغ EPCOT (2020)
عکس توسط برایان مک گوان / پاشیدن

برنامه پشه دیزنی

علاوه بر تمام این ویژگی‌های طراحی، کارمندان دیزنی نیز فعالانه برای کنترل جمعیت پشه‌ها در پارک‌ها تلاش می‌کنند.

هر شب اسپری های آفت کش و قارچ کش برای کنترل آفات و رشد قارچ ها در پارک ها استفاده می شود. گفته می شود آفت کش های مورد استفاده غیر سمی بوده و شامل موادی مانند سیر مایع، صابون، نعناع و رزماری. اینها در اطراف ملک اسپری می شوند، اما مراقبت ویژه ای در اطراف حیوانات انجام می شود پادشاهی حیوانات و تالاب نمایشگاه جهانی در Epcot.

تنظیم‌کننده‌های رشد نیز برای محدود کردن لارو پشه‌ها استفاده می‌شوند و آنها را قبل از خروج از تخم می‌کشند. دیزنی دو بار در روز این عوامل را اسپری می کند.

خروس و مرغ.
عکس توسط ایگور میزنیک / پاشیدن

دیزنی همچنین به طور مداوم جمعیت پشه ها را در پارک ها رصد و تجزیه و تحلیل می کند. آنها این کار را به دو روش مختلف انجام می دهند:

  • با نصب تله های دی اکسید کربن در سراسر ملک. هنگامی که پشه ها در آنجا به دام می افتند، دیزنی آنها را برای مطالعه بیشتر منجمد می کند.
  • با استفاده از جوجه ها! جوجه ها از بیماری هایی که پشه ها حمل می کنند بیمار نمی شوند، اما ویروس ها هنوز در خون آنها ظاهر می شود. این امر به دیزنی امکان می دهد تا در صورت وقوع هر گونه شیوع بیماری نظارت کند.

اینجا ریشه کنی نیست

حتی با همه این اقدامات، شما همچنان می توانید توسط پشه ها در دنیای دیزنی گزیده شوید. به همین دلیل است که در طول شیوع ویروس زیکا در سال 2016، دیزنی اقدامات احتیاطی بیشتری را انجام داد. ارائه رایگان دافع حشرات به مهمانان و افزایش آگاهی در مورد پشه ها در سراسر پارک ها و استراحتگاه ها.

جزوه هایی که در طول شیوع ویروس زیکا در سال 2016 به مهمانان دنیای دیزنی داده شد

اما خبر خوب این است که تمام اقداماتی که جو پاتر ایجاد کرده است، پشه ها را به منظره ای بسیار نادر در دنیای دیزنی تبدیل می کند. اکثریت قریب به اتفاق مهمانان در طول مدت حضورشان در دنیای دیزنی اصلا گاز نمی گیرند. اگر می‌خواهید محافظت بیشتری داشته باشید، همیشه می‌توانید مقداری دافع حشرات را خودتان مصرف کنید تا خطر حمله پشه‌ها به شما کاهش یابد.


📢 به دنبال تعطیلات Disney World هستید؟

تاریخ مورد نظر خود را جستجو کنید و ارزان ترین قیمت بلیط هتل، پرواز و دیزنی ورلد را بیابید.

بیاموزید که ارزان ترین قیمت های ممکن چیست و ببینید چقدر خوب معامله می کنید.

ما معادل Google Flights را ایجاد کرده‌ایم، اما برای تعطیلات Disney World. این کاملا رایگان است و امیدواریم در جستجوی شما مفید واقع شود. برای شروع جستجوی خود اینجا را کلیک کنید!

لینک منبع

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.