لینک کوتاه مطلب : https://hsgar.com/?p=6928

MIT دستگاه آب شیرین کن خورشیدی 4 دلاری را اختراع کرد

محققان MIT و چین یک دستگاه نمک‌زدایی خورشیدی ابداع کرده‌اند که می‌تواند تمام آب آشامیدنی مورد نیاز یک خانواده چهار نفره را تامین کند – و می‌توان آن را از موادی به ارزش تنها ۴ دلار تهیه کرد.

نمک زدایی خورشیدی: آب بیش از دو سوم سطح زمین را پوشانده است، اما 97 درصد آن را آب شور تشکیل می دهد. غلظت نمک در آن آب برای بدن ما بسیار زیاد است که نمی‌تواند آن را پردازش کند – اگر بیش از حد از آن بنوشید، در واقع دچار کم آبی شده و می‌میرید.

آنچه ما نیاز داریم این است آب شیرین، یعنی غلظت نمک کمتر از 1٪ و از آنجایی که این آب به وفور نیست، انسان ها راه های زیادی برای حذف نمک کافی از آب شور برای قابل شرب کردن آن اندیشیده اند.

“من فکر می کنم یک فرصت واقعی جهان در حال توسعه است.”

اولین وانگ

یکی از آنها نمک زدایی خورشیدی است.

در حالی که مشخصات متفاوت است، ایده اصلی این است که گرمای خورشید به آب شور اعمال می شود. آب تبخیر می‌شود و نمک را پشت سر می‌گذارد و سپس بخار آب جمع‌آوری و متراکم می‌شود و شما را با آب شیرین مایع می‌گذارد.

شور شدن: مهندسان ایجاد کرده اند بی شمار دستگاه‌های نمک‌زدایی خورشیدی، اما برای اینکه دستگاه‌ها در مکان‌هایی که بیشتر به آن‌ها نیاز دارند تفاوت ایجاد کنند، باید نه تنها ارزان و کارآمد باشند، بلکه بادوام و ماندگار باشند.

ما این اعداد عملکرد بسیار جذاب را می بینیم، اما به دلیل طول عمر، اغلب محدود می شوند.

اولین وانگ

مشکل این است که نمک در این دستگاه‌ها تجمع می‌یابد، به‌ویژه در فتیله‌ای که برای کشیدن آب از طریق دستگاه استفاده می‌شود. تمیز کردن آن فتیله ها دشوار است و با گذشت زمان، تجمع نمک به این معنی است که باید جایگزین شوند.

محقق اِولین وانگ، «چالش مسئله آلودگی نمک بوده است که مردم واقعاً به آن توجه نکرده‌اند». به MIT News گفت. بنابراین، ما این اعداد عملکرد بسیار جذاب را می بینیم، اما آنها اغلب به دلیل طول عمر محدود هستند. با گذشت زمان، همه چیز خراب خواهد شد.”

ایده: محققان MIT و دانشگاه شانگهای جیائو تونگ چین اکنون یک دستگاه نمک‌زدایی خورشیدی بدون فتیله ساخته‌اند که از همرفت گرانشی برای حرکت آب استفاده می‌کند.

همرفت طبیعی نوعی حرکت است که زمانی اتفاق می‌افتد که یک مایع دارای چگالی یکنواخت نباشد. در آن شرایط، مایع با چگالی کمتر بالا می رود، در حالی که مایع متراکم تر سقوط می کند. (این امر در مورد گازها نیز صادق است – چون هوای گرم چگالی کمتری نسبت به هوای سرد دارد، در حالی که هوای سرد پایین می آید، بالا می رود.)

این انیمیشن نشان می دهد که چگونه همرفت طبیعی به سرعت آب شور متراکم را به پایین می کشد. اعتبار: MIT

چگونه کار می کند: دستگاه جدید نمک زدایی خورشیدی از چندین لایه تشکیل شده است. آب نمک به لایه بالایی اضافه می شود. رنگ سیاه گرمای خورشید را به آن لایه می کشد و باعث ایجاد بخار آب مورد نظر برای جمع آوری می شود.

هر آبی که در آن لایه باقی می ماند پس از آن بسیار شور و در نتیجه بسیار متراکم است.

لایه زیرین دستگاه حاوی آب شور بیشتری است. لایه های بین آن و بالا به گونه ای طراحی شده اند که گرما را در لایه بالایی حفظ کنند، در حالی که به آب شور فوق متراکم اجازه می دهد تا به سمت پایین حرکت کند تا با آب شور با چگالی معمولی تحت قدرت همرفت طبیعی مخلوط شود.

دو نمونه اولیه از دستگاه نمک‌زدایی خورشیدی در حال آزمایش در فضای باز. اعتبار: MIT

با نگاه به آینده: این دستگاه به مدت یک هفته بدون هیچ نشانه ای از تجمع نمک کار کرد، اما هنوز نمی دانیم دقیقا چه مدت می تواند کار کند.

اما بهترین خبر این است که طبق گفته تیم MIT، ساخت یک دستگاه نمک‌زدایی خورشیدی به اندازه کافی بزرگ برای تامین آب آشامیدنی یک خانواده چهار نفره، فقط 4 دلار هزینه دارد. اگر ثابت شود که دوام دارد، می تواند راهی نسبتا ارزان برای رساندن آب شیرین به افرادی باشد که به آن نیاز دارند.

وانگ گفت: “من فکر می کنم یک فرصت واقعی، جهان در حال توسعه است.” “من فکر می کنم این جایی است که وجود دارد [the] به دلیل سادگی طراحی، محتمل ترین تاثیر در کوتاه مدت است.

ما از اینکه ازت خبر داشته باشیم خوشحال میشویم! اگر نظری در مورد این مقاله دارید یا اگر نکته ای برای داستان Freethink آینده دارید، لطفاً به ما ایمیل بزنید [email protected].

لینک منبع

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.