لینک کوتاه مطلب : https://hsgar.com/?p=6977

راهنمای ساده رای گیری درجه دوم | توسط آستین رابی | آگوست 2022

چگونه کار می کند و برای چه مواردی استفاده می شود

در DAO ها و سازمان هایی که دارای عضویت و حکومت مبتنی بر توکن هستند، سطح بالایی از انعطاف پذیری و سفارشی سازی وجود دارد که می تواند در فرآیندهای رای گیری برنامه ریزی شود.

یکی از روش‌های رأی‌گیری که محبوبیت زیادی پیدا کرده است، «رای‌گیری درجه دوم» است که به «رای‌گیری جمع» نیز معروف است. رای گیری درجه دوم سیستمی است که شبیه به رای گیری انتخابی است (که به فرد امکان می دهد ترجیح برخی از انتخاب ها را نسبت به سایرین بیان کند)، با این حال کارکرد دیگری را نیز ایفا می کند، زیرا اجازه می دهد تا شدت عقیده وزن شود. در مقایسه با سایر مکانیسم‌های رای‌گیری رایج مانند یک نفر-یک-رای یا یک نشانه-یک-رای، QV می‌تواند به تراز کردن انگیزه‌ها، تعادل قدرت و تشویق مشارکت رای دهندگان کمک کند.

رای گیری درجه دوم (یا QV) به محاسبات پیچیده تری نسبت به رای گیری انتخاب رتبه معمولی نیاز دارد، اما با رابط مناسب، مکانیزمی بصری و ساده برای استفاده است. رای گیری با استفاده از QV در دو بخش انجام می شود.

تخصیص اعتبارات

به هر رای دهنده بودجه ای از “اعتبارات” داده می شود. به عنوان مثال، این ممکن است 100 واحد باشد. سپس، هر رای دهنده اعتبار خود را در بین تمام گزینه های موجود تخصیص می دهد. سپس رای دهنده می تواند 100 اعتبار خود را به هر طریقی که انتخاب می کند در بین گزینه ها تخصیص دهد. 100 اعتبار همه می توانند به سمت یک گزینه بروند. امتیازها همچنین می توانند بین همه گزینه ها تقسیم شوند و بر اساس اولویت وزن شوند.

محاسبه آرا

آرای شمارش شده جذر «اعتبار» تخصیص یافته به هر انتخاب است. این به این معنی است که 100 امتیاز اعمال شده برای یک انتخاب، 10 رأی است. 25 امتیاز اعمال شده برای یک انتخاب 5 رای است. 4 امتیاز اعمال شده برای یک انتخاب، 2 رأی و غیره است.

وزن دهی آرا به صورت درجه دوم می تواند به دلایل مختلفی سودمند باشد. از اقلیت‌ها محافظت می‌کند، به تعادل قدرت در برابر نهنگ‌ها کمک می‌کند، و ممکن است احساسات جامعه را در مقایسه با رأی‌دهی رتبه‌بندی بهتر جلب کند.

حمایت از مدافعان اقلیت

QV به حل مسائلی کمک می کند که در آن ممکن است یک اقلیت متفکر و پرشور وجود داشته باشد که منافع آنها توسط اکثریت بی تفاوت نادیده گرفته می شود. این اجازه می دهد تا منافع اقلیت ها بهتر متوازن شوند و به رسمیت شناخته شوند، در حالی که در عین حال، تعصب یک موضوع را گران می کند.

موازنه قدرت

رای گیری درجه دوم می تواند به توازن قدرت در میان جوامع با گسترش زیادی در قدرت رای کمک کند. در مقایسه با یک نشانه-یک-رای، QV می تواند در مشوق مشارکت در میان اعضای با مالکیت یا قدرت رای پایین تر باشد. این به این دلیل است که هنوز می‌تواند قدرت رای‌دهی بزرگ نهنگ‌ها را تشخیص دهد، در حالی که وزن آن‌ها را به گونه‌ای متعادل می‌کند که احساس دموکراتیک‌تری داشته باشد. از طرف دیگر، در مقایسه با مکانیسم‌های فوق برابری‌خواهانه یک نفر-یک رأی، QV می‌تواند سهامدارانی را که بیشتر فعال یا سرمایه‌گذاری می‌کنند، شناسایی کند.

تسخیر احساسات جامعه

با رأی‌دهی رتبه‌ای در انتخابات با چندین گزینه، گاهی اوقات نتایج ممکن است نزدیک به هم ظاهر شوند، حتی اگر شکاف قابل توجهی در شدت اعتقاد بین انتخاب‌ها وجود داشته باشد. از آنجایی که QV شور و اشتیاق شرکت کنندگان در رای گیری را می سنجد، می تواند به عکس های فوری دقیق تری از احساسات جامعه منجر شود.

رای گیری درجه دوم ممکن است برای انتخاباتی که تنها دو انتخاب وجود دارد، یا برای مواردی که سادگی ترجیح داده می شود، مناسب نباشد.

انتخابات با دو گزینه

برای انتخابات تنها با دو گزینه، نیاز کمتری به اعمال وزن دهی درجه دوم به آرا وجود دارد. اغلب اوقات، ممکن است انجام رأی گیری با اکثریت ساده منطقی تر باشد.

سادگی

اگرچه QV در قلب خود یک فرآیند شهودی است، بسیاری از ما ممکن است با عملکردهای “مربع” آشنا نباشیم. صحبت کردن در مورد چیزی که در کلاس جبر به عنوان بخشی از فرآیند رای‌گیری آموخته‌ایم، می‌تواند خطر منحرف شدن حواس را از رای واقعی داشته باشد.

DAO ها، دولت های ملی و جوامع آنلاین با مکانیسم های دموکراتیک همگی در حال آزمایش رای گیری درجه دوم هستند.

DAO ها

در فضای Web3، بسیاری از DAO ها مشتاق هستند تا با رای گیری درجه دوم به عنوان راهی برای بهبود نتایج حاکمیتی آزمایش کنند. مفهوم رای گیری درجه دوم و همچنین تامین مالی درجه دوم توسط ویتالیک بوترین موسس اتریوم در چندین مورد حمایت و مورد بحث قرار گرفته است. وبلاگ ها، مصاحبه ها، و صحبت می کند.

جستجوی استراتژی های رای گیری درجه دوم در برنامه رای گیری خارج از زنجیره عکس فوری برخی آزمایشات اولیه جامعه را نشان می دهد. یکی از چالش‌های اصلی که مانع پذیرش رأی درجه دوم در DAO می‌شود، چالش حل‌نشده مداوم مقاومت سیبیل است. از آنجایی که رای گیری درجه دوم نه تنها تعداد اعتبارات به هر گزینه را در نظر می گیرد، بلکه در هنگام محاسبه آرا، آن اعتبارات را از کجا آمده است، می تواند به ویژه در برابر حملات Sybil آسیب پذیر باشد.

دولت

در سال 2019، مجلس نمایندگان ایالت کلرادو از رای گیری درجه دوم استفاده کرد به عنوان راهی برای تعیین اینکه کدام لوایح تخصیصی باید در اولویت قرار گیرد.

فراتر از این مثال، رأی گیری درجه دوم در انتخابات رسمی الزام آور در ایالات متحده پذیرفته نشده است. با این حال، همانطور که شهرداری های بیشتری رای انتخاب رتبه ای را اتخاذ می کنند، این احتمال وجود دارد که دولت های بیشتری بتوانند رأی گیری درجه دوم را در انتخابات آینده اتخاذ کنند.

بودجه هنر و کالاهای عمومی

مفهوم رای گیری درجه دوم به مفهوم “تامین مالی درجه دوم” گسترش یافته است، که از همان منطق تخصیص رای درجه دوم استفاده می کند، اما برای تطبیق وجوه. این کار از طریق ایجاد یک استخر برای تطبیق وجوه انجام می شود، که سپس بر اساس یک فرمول رای گیری درجه دوم که کمک های اولیه را به عنوان رای شمارش می کند، تخصیص داده می شود. چند نمونه از این مورد استفاده می باشد گیت کوین، که از بودجه درجه دوم برای پشتیبانی از پروژه های نرم افزار منبع باز استفاده می کند و هنرمند، که از تطبیق درجه دوم برای حمایت از پروژه های هنری و سایر کالاهای عمومی استفاده می کند.

رأی دهی درجه دوم به یک ایدئولوژی رأی گیری عمده تبدیل نمی شود که نیازهای هر جامعه را برآورده کند. با این حال، با ادامه آزمایش سریع در حاکمیت DAO، ممکن است مشاهده کنیم که ترکیب رای گیری درجه دوم، در برخی موارد، راهی موثر برای سازمان ها برای تخصیص دموکراتیک منابع، جذب احساسات جامعه و دادن قدرت بیشتر به سهامداران اقلیت است.

ابزارهای رای گیری درجه دوم

https://quadraticvote.co/ توسط گیت کوین

الگوی Google Sheets برای رای گیری درجه دوم

RxC QV

منابع رأی گیری درجه دوم

رأی گیری درجه دوم: چگونه طراحی مکانیسم می تواند دموکراسی را رادیکال کند

RadicalxChange: کتاب راهنمای دموکراسی محلی رادیکال

RadicalxChange: Plural Voting

پرداخت های درجه دوم: یک آغازگر

لینک منبع

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.